Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İmam Hamaney: Zorba güçlere karşı mücadele devam ediyor

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, dün üniversite öğrencilerine hitaben yaptıkları konuşmada, İranlı öğrencilerden kendilerini sultacı ve istikbari güçlere karşı mücadele için hazırlamalarını istedi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, üniversite öğrencileri ve üniversite teşekküllerinin temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, dünya zorbalarının İran milletine yönelik düşmanlığının temelinde, İran İslam Cumhuriyetinin ‘sultacı sistemi kabul etmemesinin’ bulunduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, dün yüzlerce üniversiteli ve üniversite teşekküllerinin temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, onların eleştirileri, görüşleri, talepleri ve önerilerini dinlerken, bölge meseleleri başta olmak üzere dünya emperyalizminin İran milletine karşı düşmanlığı ve ayrıca üniversitelilerin meseleleri hakkında onlarla konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, mübarek Ramazan ayının son günlerine yaklaşılmasına temas ederken, herkesin bu maneviyat ve safa baharında, kalbini rahmet yağmuru ve ilahi lütfün etkisine bırakması gereğine işaret ederken, gelecekte bu manevi bereketin meyvelerinin toplanacağı ve istifade edileceği temennisinde bulundu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, dünya emperyalizminin İran milletine karşı düşmanlığının temelinde, İran İslam cumhuriyetinin zorba sistemi kabul etmemesi ve kabule yanaşmamasının bulunduğunu belirtirken, öte yandan İran’ın bölgede ‘manevi nüfuzu ve varlığının da ilginç boyutta olduğunu belirtti ve bu durumun aslında üniversitelilerin üzerinde önemle durması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Amerikalılar ve bölgenin gerici güçlerinin gizli oturumlarında, İran’ın bölgedeki nüfuzundan dolayı rahatsızlıklarını birbirlerine bildirdiklerini ama onların ellerinden hiçbir şeyin de gelmediğini söyledi.

Masum ve mazlum Yemen halkının 100 günü aşkın bir şekilde zalimce bombardımana ve katliama tabii tutulmasına da işaret eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, liberal batı ve özgürlük iddiasında olanların Suudilerin bu cinayetleri karşısında sessiz kaldıklarını öte yandan Güvenlik Konseyi’nin ise bombardımanı gerçekleştirenleri kınamak yerine bombalar altındakileri kınayan bildiri yayınladığını belirterek böylece tarihinin en utanç verici bildirisini de yayınladığını söyledi.

Yemen’in bombalanmasının asıl sebeplerinden birinin Suudiler ve hamilerinin İran’ın bölgedeki nüfuzundan duydukları öfke olduğunu belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, iddiaların aksine, İran’ın bölgedeki etkinliği gerçekte kendiliğinden gelişen bir muhabbet olduğunu ve fiziki olmadığını söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, üniversitelilerden başta Yemen, Irak ve Suriye olmak üzere bölge ve uluslar arası meselelere kafa yormalarını isterken, üniversite teşekküllerinin oluşumunu yalnızca seçimlerde kullanılmak istenmesinin üniversite toplumuna bir tür hıyanet olduğunu belirterek, bir kullanımlık bu teşekküllerden uzak olmanın ötesinde, İslami teşekküller ve ilginin İran’ın genel hareketinde çok önemli ve etkili olacağını söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, sultacı ve emperyalist düzenle mücadelenin, Kuranı Kerim öğretilerine dayalı, hiçbir zaman tatil olmayacak bir konu olduğunu belirterek bugün Amerika’nın, emperyalizmin en bariz simgesi olduğu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, emperyalizmle mücadelenin inkılabçı ve temel işlerden olduğunu belirterek, bundan dolayı öğrencilerin bu konuda kendilerini her zaman hazırlamaları gerektiğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran gençliğini dünyanın en dinamik, en yapıcı ve faal gençliği olarak nitelerken, buna karşı Avrupa gençliğindeki intihar rakamlarının yüksek olmasının da batı dünyasının bir bunalım ve çıkmaz içinde olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, Avrupalı gençlerin terör örgütü IŞİD içinde yer alarak intihar saldırılarıyla cinayetlere olan eğilimlerine de temasla, bu durumun aslında Avrupa gençliğinin bir bunalım içinde olduğunun açık göstergesi olduğunu belirterek, buna karşı, İran gençliğinin, oruçlu ağızla ve kadir gecesi boyunca uyanık kalarak yaptıkları ibadetler ardından yazın sıcağında Kudüs Günü yürüyüşleri için caddelere akın ettiklerini ve bu durumun ise İran gençliğinin bunalımdan uzak ve dinamik olduğunu gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.