DünyaHaberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam Humeyni, bütün dünya halkları tarafından tanınıyor

İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Refsencanî, rahmetli imam Humeyni’nin vefat yıldönümü münasebetiyle önceki gün, İmam Humeyni’nin kabrini ziyarete gelenlere hitaben yaptığı konuşmada, bütün dünya halklarının İmam Humeyni’yi tanıdığını söyledi.
İmam Humeyni’nin, kişiliği ve örnek şahsiyetinin, İslam dünyası ve İran halkının onur kayağını olduğunu belirten Haşim Refsencanî, “rahmetli İmam Humeyni, oldukça zengin yeteneklere sahibti. Allah’ın kendisine vermiş olduğu güzel hasletlerden dolayı, fıkıh, felsefe, irfan ve tefsir alanında eşsiz bir örnek, eşsiz bir alimdi. İmam Humeyni, Kur’an-ı Kerim’den aldığı ilhamla kazandığı cesaretle, halkı şah rejimine karşı seferber ederek, zalim şahlık rejimini yıkmayı başarmıştır” dedi.
İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı Haşimi Refsencani, İmam Humeyni’nin halka olan güveni ve inancı bir taktik değildir. Onun fıkıh inancının bir yansıması idi. Halkın yönetimin sahibi olduğuna inanıyordu. Halkın yönetimde belirleyici olduğuna inanıyordu diye konuştu.
10. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine de işaret eden Haşimi Refsencani, imam Humeyni her seçim öncesinde, bütün İran halkına seçimlere katılması çağrısında bulunuyordu. Bu gün İslam inkılabı rehberi Ayetullah seyyid Ali Hamanei aynı çağrıyı yapıyor. Seçimlere geniş bir katılım , düşmanların oyunlarını bozmaktadır dedi.
İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi başkanı Haşimi Refsencanî konuşmasında, yurt için ve yurd dışındaki İslam inkılabı düşmanlarının seçimlere katılımdan memnun olmadıklarını hatırlatarak, İslam düşmanları halkın seçimlere katılımını küçük göstermek için çalışmaktadırlar diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.