AsyaHaberlerİmam HumeyniÖrnek Şahsiyetler

İmam Humeyni, İran’ı uluslararası güce dönüştürdü

Seyfullah Safarov “İran, İmam Humeyni’nin(ks) eğitim ve direktifleri sayesinde, bölgesel ve uluslararası bir güce dönüştü” dedi.

Tacikistan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı “Seyfullah Safarov”, İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu İmam Humeyni’ye(ks) ilişkin düşüncelerini aktarırken, “İmam Humeyni(ks), İslam dininin Asr-ı Saadet döneminden bu yana ortaya çıkan büyük düşünür ve siyaset adamlarından biri ve aynı zamanda, siyaset ve dini ilimler alanında çok iyi tanınan ve bilinen bir şahsiyet sayılır” şeklinde konuştu.

Açıklamalarını, “Bu büyük kişiliğin parlak ışığı sadece İran’da tecelli etmekle kalmadı, komşuları ve dünyayı da etkiledi. Onun başlattığı İslami uyanış ve hareket, günümüzde de hala devam etmekte” şeklinde sürdüren Safarov ayrıca, “İmam Humeyni’nin(ks) yapıcı düşünceleri, birçok dünya ülkesinin bağımsızlık istemi sürecinde ciddi değişikliklere yol açtı. İslam dünyasının bu büyük kişiliğinin yol gösterici öğretileri, Orta Asya’daki Müslüman ülkelerin bağımsızlık isteme süreçlerinin hız kazanmasına sebep oldu. Eski Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra da, bu yönde tam bağımsızlığın elde edilmesi yolunda verilen mücadeleler daha da arttı” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.