Haberlerİmam Ali Hamaneyİranİslam İnkılabıÖrnek Şahsiyetler

İmam Humeyni İslam düzeninin sınırlarını belirledi

İslami Devrim Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İslami devrim döneminde ve sonrasında imam Humeyni’nin yazıları ve sözleriyle İran İslam Cumhuriyeti düzen sınırlarını ve asıl hatlarını belirlediğini ve en önemli konunun bu sınırları korumak ve İslami devrim kimliğini ihlal etmemek olduğunu belirtti.

İmam Humeyni’nin vefatının 19. yıldönümü dolayısıyla yapılan anma töreninde konuşan Ayetullah Hameney, Devrim Lideri İmam Humeyni’nin rolüne ve konumuna işaret ederek, “Büyük imam İslam devrimin çeşitli aşamalarında devrim alanını koruyarak yabancı unsurların nüfuzunu ve yanlışlarını engellemeye çabaladılar. Bu da bizim için büyük bir dersti. İmam Humeyni, demokratik Cumhuriyet yerine İslami Cumhuriyeti gibi birçok kelimenin kullanım alanında yenilikler yaptılar.”
İslami Devrim Lideri, “inanç ve siyasi sınırları da coğrafi sınırlar gibi önem taşıyor. Bazılarımız farkında olmadan yabancıların sahasına girerken bazı yabancılar da İslami devrimin sahasına giriyor. İslami düzen, ilerleyen ve içinde gelişen bir olgudur ve güneş gibi etrafına enerji saçıyor. Öyle ki geçen yıllarda İslami devrimi susturmak için düşmanların yaptığı komplolar ve girişimler başarısızlıkla sonuçlandı” dedi.

Yabancıların, bölgede İslami düzenin artan gücüne ve dünya kamuoyu üzerindeki etkisine itiraf ettiklerine işaret eden Ayetullah Hamaney İslami devrimin tüm kapasitelerinin kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.