AsyaHaberlerİmam HumeyniÖrnek Şahsiyetler

İmam Humeyni, İslami Vahdet’in öncüsüdür

Ürdün El-Haşimiye Üniversitesi öğretim üyesi Zahir El-Zevahire, İmam Humeyni’yi(ks) “20. yüzyılda İslami izzetin simgesi” diye tanımlarken, İslami vahdetin oluşmasında öncülük yaptığını vurguladı.

Üniversite hocası olmanın yanında aynı zamanda Ürdün’de Cuma namazı hatibi konumunda olan El-Zevahire, İmam Humeyni’nin 20. vefat yıl dönümü nedeniyle İran halkına baş sağlığı dilerken, onun yokluğunun İslam alemi için büyük bir kayıp olduğunu vurguladı.

El-Zevahire daha sonra İmam Humeyni’nin(ks) bıraktığı etkilerle ilgili olarak fikrini beyan ederken, “Dünyanın büsbütün karanlık ve zulümlere battığı bir sırada birden bire, kendisini dünyaya bağlayabilecek her şeyi elinin tersiyle iten bir adam ortaya çıkıp, İslam ve İran halkının izzet ve onur bayrağını yükseltmeye başladı. O, tarif edilmesi güç bir mücadele ve direnişle, İslam dünyasının izzet ve iktidarını bir kez daha dünya halklarının gözleri önüne serebildi” şeklinde konuştu.

Ürdün üniversitesi hocası El-Zevahire açıklamalarının devamında, “İran halkının fedakarlık ve verdiği kesintisiz mücadelesiyle Şahlık rejimini devirdiği bir gerçek ama bu hususta eğer İmam Humeyni’nin(ks) dirayetli liderliği olmasaydı, İran halkı asla tek bir vücuda dönüşüp, Şah karşısında öyle sağlam bir direniş sergileyemezdi” ifadesini kullanırken, “İslam dünyası bugün, İmam Humeyni gibi güçlü ve dirayetli bir lidere ihtiyacı var” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.