Haberlerİmam HumeyniİranOrtadoğu

İmam Humeyni’nin yolu Müslümanlar arasında vahdettir

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İmam Humeyni’nin (ra) rıhletinin 25. yıldönümünde İmam’ın yolunun Müslümanlar arasında vahdet ve birliktelik olduğunu söyledi.

Dün akşam İmam Humeyni’nin (ra) pak türbesinde bir araya gelen İmam âşıklarına hitaben konuşan cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hem batı ve hem doğunun dini hükümet üzerine sonsuza kadar çizgi çizdiklerini zannettikleri bir dönemde İmam’ın büyük bir fakih, bir arif, aydın bir alim, bir siyaset adamı ve zeki bir insan olarak, dini konumdan ve tüm halkın desteği ile İslam bayrağını dalgalandırdığını söyledi.

Ruhani sözlerinin devamında günümüz dünyasında uygarlık iddiasında olan ve terörizme karşı olanların Suriye, Lübnan, Afganistan ve diğer ülkelerde teröristlere hem silah, hem maddi destekler sağlarken, uluslararası kuruluşlarda da onları himaye ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı İran İslam cumhuriyetinin bölgede ve tüm dünyada terörizmle hem sözde mücadele ettiğini, hem de bölgede terörizm ve radikalime karşı mücadele edenlere pratikte yardımcı olduğunu ifade etti.

Ruhani sözlerinin devamında nükleer hakkı savunmanın yanı sıra haksız yaptırım zincirini de kıracaklarını, hiç şüphesiz barış ve istikrar, ilerleme ve kalkınma, bilim ve teknoloji, bölgede ve dünyada daha fazla etkinlik, vahdet ve kardeşliğin, İran halkının hakkı olduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.