Haberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam Humeyni(ra) ve İşçiler

İslam İnkılabı kurucusu İmam Humeyni-ks- “Bazı rivayetlerde, işçinin alın terinin Allah yolunda can verenlerin kanlarıyla eş değerde olduğu nakledilmekte. Düşünün artık bu terin değerini” diye buyurmuştur.

Bugünün Dünya İşçiler Günü olmasını dikkate alarak İslam İnkılabının büyük Kurucusu İmam Humeyni’nin-ks- muhtelif aşamalarda İşçiler Günü münasebetiyle yaptığı konuşmalarından bazı ifadelerini vecize halinde sunmak istiyoruz:

“İşçiler, ekonominin belkemiği hükmündeler”

“İşçiler ve ziraatçiler, ülke bağımsızlığının temelini teşkil ederler. Her ülkede ekonominin temeli işçiler ve tarımcılarının çabalarına bağlıdır. Dolaysiyle ekonomi ve bağımsızlığın belkemiği sayılan bu insanların saygıyla anılmaları, her kesi kapsayan milli-İslami bir vazifedir.”

“İşçiler, yer yüzünün hür insanlarıdır”

“İslam sizin için büyük bir değer tanımaktadır. İslam siz işçileri, “yer yüzünün hür insanları” olarak tanımlıyor. Siz yer yüzünün imar ve güzelleştirilmesinden sorumlusunuz. Bu güzelleştirmenin neticesini de mutlaka göreceksiniz.”

“İşçiler, bir halkın hayatı demek”

Toplumların en değerli ve en yararlı tabakalarından biri, işçi tabakasıdır. Büyük insanlık çarkı işçilerin güçlü elleriyle çevriliyor. Biz milletin hayatı ve ayakta kalması da o milletin işçi sınıfının çabalarına bağlıdır.”

“İşçinin teri”

“Bazı rivayetlerde, işçinin alın terinin Allah yolunda can verenlerin kanlarıyla eş değerde olduğu nakledilmekte. Düşünün artık bu terin değerini.”

“İşçinin değeri”

“Bir rivayete göre, Hz Resul-i Ekrem-s- bir işçinin avucunu öptü. İşçinin emeği için bundan daha büyük bir değer nasıl biçilebilir. Hz Resul-i Ekrem-s-, bütün tarihlerin o mükemmel insanı eğilip de çalışmanın sembolü olan işçinin elini öpmesi, işçi ve emeğinin ne ölçüde değer sahibi olduğunu ortaya çıkarmaktadır.”

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.