Haberlerİmam HumeyniİranOrtadoğu

İmam Humeyni(ra)’nin Dilinden Şehit Mustafa Çamran

Dr. Mustafa Çamran, 1311 (1932) yılında Tahran’da dünyaya geldi ve 1360 (1981) yılında Dehlaviye’de şehit oldu. Bu makalede imam Humeyni’nin Dr. Mustafa Çamran hakkındaki bazı sözlerine ve onun hakkında vermiş olduğu hükümlere değinilecek. Bu hükümlerden birinde imam Humeyni, Dr. Mustafa Çamran hakkında şu tabiri kullanmıştır: “Cenabı Dr. Mustafa Çamran Beyefendi, Eyyedehullah Teala”…

Oraya seferber ettiğimiz bu insanları, ne için gönderdik? Kürtleri bastırmak için mi onları gönderdik? Yoksa Kürtleri bastırmak için gelenleri bastırmak için mi gönderdik?…

Çamran da artık yok; Çamran izzet ve azametle, İslâm’a vefalı bir biçimde canını feda etti. Bu dünyada şerefi, öteki dünyada ise Allah’ın rahmetini sigortaladı; bizler ve sizler de bir gün gideceğiz. Çamran gibi ölünüz…

İYİ GEÇİMLİ ÇAMRAN; 1978

Oraya seferber ettiğimiz bu insanları, ne için gönderdik? Kürtleri bastırmak için mi onları gönderdik? Yoksa Kürtleri bastırmak için gelenleri bastırmak için mi gönderdik? Eğer Kürtleri bastırmak için göndermiş olsaydık ve bunlarda Kürtleri bastırmak için gitmiş olsalardı o zaman nasıl olurda oradaki Kürtler bunları canı gönülden karşılamış ve bunlarda onları bağırlarına basmıştır? Aynı şekilde onlar, bunların iyi davranışlarından dolayı teşekkür etmektedirler. Daha dün gece radyo “Çamran Bey”i öven açıklamalarda bulunarak ne kadar bize iyi davranıyor diyordu.

Ordu İslam ordusudur, İslam ordusu kötü davranmaz ki. Cebini ve efendilerinin ceplerini doldurmak isteyenler kötü davranırlar. İşte onlar bu partiler ve bunların başlarıdır ki bu işleri yapmaktadırlar. Onlar bozukluk yaptılar. Biz onları gönderdik ki onların o bozukluklarını düzeltsinler… İslam’da Sünni ve Şii önermesi, Fars- Kürt önermesi yoktur. İslam’da herkes eşit ve kardeştirler. (Sahife-i İmam Humeyni, c. 9, s. 419)

BAKAN ÇAMRAN; 1378

Yüce Allah’ın Adıyla

Doktor Mustafa Çamran Beyefendi

Geçici devletin başbakanı ve Devrim Konseyi’nin bakanlar heyeti hakkında aldığı karar gereği siz milli savunma bakanlığına atanıyorsunuz. Allah Teala’dan geçici devleti ve size üstlendiğiniz görevlerinizde başarı vermesini ve mukaddes zatının rızasını kazandırmasını istiyorum.

Ruhullah Musevi Humeyni (Sahife-i İmam Humeyni, c. 10, s. 163)

DANIŞMAN ÇAMRAN; 1979

Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Doktor Mustafa Çamran Beyefendi – Eyyedehullah Teala- (Yüce Allah onu destekleyip, pekiştirsin)

İran İslam Cumhuriyetinin yüz onuncu maddesi esasına göre Milli Savunma Bakanlığı Yüksek Konsey’in teşkili için siz benden taraf danışman olarak atanıyorsunuz. Şu hassas istisna durumunda olduğumuzdan her hafta tam ve dikkatli bir inceleme ile ordunun değişik kademelerindeki gelişmeleri benim için göndereceksiniz.

Ruhullah Musevi Humeyni (Sahife-i İmam Humeyni, c. 12, s.282)

YARDIMCI ÇAMRAN; 1979

Savunma Konseyi anayasa da olduğu gibi görevlendirilecek ve benden taraf Hamaney ve Çamran Beyefendiler temsilci olacaktır. (Sahife-i İmam Humeyni, c. 14, s201)

ŞEHİT ÇAMRAN; 1980

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

İnna lillah ve inna ileyhi raciun

İslam’ın iftihar dolu komutanı, insan yetiştiren, uyanmış mücahid, Yüce Allah’ın yoluna bağlı, yüce makama ulaşan Mustafa Çamran’ın şehadetini Veliyi Asr’ın dergahına taziye ve tebriklerimi sunuyorum.

Taziye bundan dolayıdır ki şehit perver halk Lübnan’da olsun, İran’da olsun batılla savaş cephelerinde hamasetler yaratmış bir askerini kaybetmiştir. Onun tek meramı üstün bir İslam ve hakkın batıla zaferi idi. O, ıslah olmuş bir savaşçı, bağlı bir muallimdi. Bizim İslam ülkemizin ona ve onun gibilerine çok ihtiyacı vardı.

Tebrik ise Büyük İslam, böyle oğulları halklara ve mustazaflara takdim etmekte ve onun gibi komutanları kendi terbiyesinde yetiştirmektedir. Meğer akidenin yaşaması ve onun yolunda cihat bu değil midir?

Aziz Çamran, pak ve halis inancıyla hiçbir cenah ve siyasi gruba bağlı olmadan büyük ilahi hedefi inancıyla onun yolunda cihada, yaşamının başında başlamış ve onunla son vermiştir. O hayatında marifet nuru ile devamlı olarak Allah’a doğru adımını atmış ve O’nun yolunda cihada kalkmış ve canını feda etmiştir. O, yüce onuruyla yaşadı ve yüce onuruyla şehit olarak Hakk’a kavuştu. Hüner, politik kavgalardan ve şeytani riyakarlıklardan uzak bir şekilde Allah için cihada kalkmak ve kendisini heva ve hevesine değil, hedefine feda etmektir. İşte bu ilahi insanların hüneridir.

O, Yüce Allah’ın katına onuruyla gitti. Ruhu şad ve adı hayırla anılsın. Ama biz, acaba bizler böyle bir hüneri elde edebilir miyiz? Ellerimizden tutacak ve cehalet ve nefsaniyet karanlığından bizi çıkaracak Allah’tır. Ben, bu kaybı şerefli İran ve Lübnan halkına, belki Müslüman halklara, silahlı kuvvetlere, hak yolunda savaşanlara ve bu mücahidin yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Yüce Allah’tan onun için rahmet, geride bıraktığı muhterem ailesine sabır ve mükafat vermesini diliyorum.

Ruhullah Musevi Humeyni (Sahife-i İmam Humeyni, c. 14, s. 479)

ÇAMRAN GİBİ ÖLÜNÜZ; 1980

Meğer ben ve sizler daha kaç yıl yaşayacağız? Meğer sizler daha ne kadar ömür sürmek istiyorsunuz? Meğer sizler her ne makama gelirseniz Rıza Han ve Muhammed Rıza Han’ın makamından daha mı çok olacak? İbret alın! Bu tarihi olaylardan ibret alınız. Tarih insanın öğretmenidir.

Dünyada yaşanan bu olaylardan ders alın. Sizler kaç yıl sonra artık bu alemde olmayacaksınız. Çamran da artık yok; Çamran izzet ve azametle, İslam’a vefalı bir biçimde canını feda etti. Bu dünyada şerefi, öteki dünyada ise Allah’ın rahmetini sigortaladı; bizler ve sizler de bir gün gideceğiz. Çamran gibi ölünüz. Sınırlarda öldürülen bu askerler gibi ölün. Bu azizlerin yazdıkları vasiyetnameleri okuyun. Elli yıl ibadet ettiniz, Allah kabul etsin bir günde bu vasiyetnamelerden birini alıp okuyun ve üstünde düşünün… bunlardan birazcık ders alın. (Sahife-i İmam Humeyni, c. 14, s. 491)

İSLAM’IN FEDAKAR ASKERİ; 1980

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Filistin özgürlük örgütünün yürütme komitesi başkanı, Yaser Arafat beyefendi

Sizin, İslam’ın fedakar askeri doktor Mustafa Çamran’ın şehadeti hakkında yayınlamış olduğunuz taziye mesajınız takdire şayandır. Yüce Allah’tan İslam’ın tüm şehitleri için rahmet ve kafir düşmanların yok olmasını diliyorum.

Vesselamu aleykum.

Ruhullah Musevi Humeyni (Sahife-i İmam Humeyni, c. 15, s. 4)

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.