Haberlerİmam HumeyniİranOrtadoğu

İmam Humeyni(ra)’nin dönüşünün 33.yıldönümü törenlerle kutlandı

İmam Humeyni (ra)’nin sürgünden İran’a dönüşünün yıldönümü olan 12 Behmen (1 Şubat) münasebetiyle İmam Humeyni(ra)’nin pak türbesinde tören düzenlendi.

Toplumun değişik kesiminden temsilcilerin katılımı ile düzenlenen törende Rehberlik Yüksek Danışmanı Gulam-Ali Haddad Adil, Meclis Kültür Komisyonu Başkanı birer konuşma yaptılar.

Törende Şehit Ahmedi Ruşeni’nin babası “Şafakta On Gün” münasebetiyle şehit ailelerinin mesajını okudu.

Mesajda, bölgede İslami Uyanış’a şahit olunduğu ve bu uyanışın bereketiyle en kısa zamanda diktatörlerin yok oluşuna şahit olma ümidi dile getirilerek; şehit ailelerin her zaman İran milletiyle birlikte düşmanların ve fitnecilerin komplolarını etkisizleştirecekleri ve de Velayet-i Fakih’in güzergahını izleyecekleri vurgulandı.

İmam Humeyni (ra), 1979 yılında Tahran Mehrabad havaalanından, silahlı kuvvetlerin helikopterleriyle harekete ettiği ‘güzergah’ boyunca, bugünkü türbesinin bulunduğu yere kadar ve Beheşt-i Zehra (sa) Mezarlığı’na kadar gül yağmuruna tutuldu.

Bu tören sırasında, İmam Humeyni(ra)’nin Air France’a ait Boeing 737 uçağından ayak bastığı an, İran Hava Kuvvetleri Mehrabad hangarında temsili olarak canlandırıldı.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yayınlanan bildiride İslam inkılabı zaferi, “Şafakta on gün” yıldönümü münasebetiyle tebrik edilerek, “İran’da İslam inkılabının zaferi, İslam dünyasında yaşanan İslami uyanış hareketinde önemli bir yer edinmektedir” hatırlatması yapıldı.

İslam inkılâbının zaferinin, sultacı güçlere karşı halkların özgüveni, mücadele azmi ve uyanışına neden olduğuna, bütün dünya özgürlükçülerine örneklik teşkil ettiğine dikkat çekilen açıklamada, İslam inkılabının zaferinin 33. yıldönümünde, bütün dünya İran’ın muhtelif sahalarda elde ettiği başarılara tanık olmuştur denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.