DünyaHaberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam Humeyni(ra)’nin Musevi’ye istifa cevabı

İmam Humeyni(ks), İran’ın dönem Başbakanı Mir Hüseyin Musevi istifa ettiğinde kendisine, “Sinirliyken, İslam düşmanlarını sevindirecek bir şey yapmayalım” şeklinde bir tavsiyede bulunmuştu.

Mir Hüseyin Musevi 21 yıl önce Başbakanlık görevinden istifa mektubunu İmam Humeyni’ye(ks) sunduğunda, rahmetli İmam yazılı olarak kendisine bu kararından vazgeçmesi tavsiyesinde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni(ks) Musevi’ye hitaben yazdığı mektubunun bir bölümünde, “Sizin bu istifa girişiminiz beni şaşırttı. Doğrusu şu ki, böyle bir şeye niyetiniz var idiyse, kararınızı bana veya nizamın üst düzey yetkililerinden birine bildirmeliydiniz” diye kaydetti.

İmam Humeyni(ks) söz konusu istifa mektubuna cevabının devamında, “Allah’ın bayrağı altındaki halkın İslam’ı savunma uğruna evlatlarını kurban vermekte oldukları bir aşamada, böyle bir şikâyet ve istifaya ne gerek vardı?” diye vurguladı.

İmam Humeyni(ks) mektubunun başka bir bölümünde, “Hepimizin yüce Allah’a sığınmamız gerekiyor. Sinirlendiğimiz vakit, İslam düşmanlarının suiistimaline yol açabilecek bir davranışta bulunmaktan sakınalım” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.