Haberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam, İslam ahlakını uluslararası ilişkilere yaydı

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İmam Humeyni’nin – ks – ferdi ve dini ahlakı uluslararası ilişkilere de yaydığını vurguladı.

3.Uluslararası İmam Humeyni – ks – ve dış politika başlıklı zirvede konuşan Dışişleri Bakanı Mutteki, oturumda uluslararası arenada seçkin bir şahsiyet olan imam Humeyni’nin – ks – görüşlerinin irdelenmesinden duyduğu memnuniyeti diler getirdi.

Mutteki hiç kuşkusuz imamın düşünce ve tavırlarının uluslararası arenayı derinden etkildiğini belirterek imam Humeyni’nin – ks – düşüncelerinden etkilenebilecek alanlardan birinin uluslararası ilişkilerde ahlak alanı olduğunu kaydetti.

Mutteki, uluslararası ilişkilerde ahlak meselesinin imam Humeyni’nin – ks – başlattığı hareketin özünde tecelli bulduğunu, İslam cumhuriyeti nimazı kurulduktan sonra da imam Humeyni’nin – ks – sürekli bu ilkeye vurgu yaptığını ve kendisinin bizzat ferdi ve dini ahlakı uluslararası ilişkiler alanında yaydığını vurguladı.

Mutteki imamın dış politika konusunda da ne zulme teslim olmak ne de başkasına zulmetmek ilkesine vurgu yaptığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.