HaberlerLatin Amerika

İmam Mehdi ve İsa Mesih’in gelmesini bekliyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, devlet televizyonundan İmam Hz. Mehdi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Amerika ve İsrail karşıtlığı ve İran’a olan yakınlığı ile tanınan Latin Amerika’nın lideri Chavez devlet televizyonunda yaptığı söyleşide şunları dedi;

“Biz gerçek Hristiyanlar için Kudüs, kutsal topraklar olarak kabul edilir. …Bundan iki-üç gün önce Ahmedinejad’la Kuran öğretileri hakkında konuşuyorduk ve bana; “Bunlar bir gün geri dönecekler! Bir gün İsa Mesih, Mehdi’nin, on ikinci imamın elini tutmuş bir şekilde geri gelecek! İşte o gün barış tüm dünyayı kaplayacaktır. dedi. Öyleyse bizler de Mehdi ve İsa’ya Çabuk gelin, çabuk gelin! diyelim. Bakın nasıl bir tehlike dünyamızı sarmış durumda. Bu yüzden en kısa zamanda yeni bir dünya doğacaktır.”

Başta Latin Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde oldukça popüler olan Hugo Chavez, Filistin konusuna da değinmeden edemedi;

“Bugün, tüm zaman ve tüm mekânların düşmanları Gazze Şeridi etrafında toplanmışlardır. Ben şuna inanıyorum; tarih boyu vuku bulmuş tüm savaşların hepsi bugün Gazze’de yaşanmaktadır. Ve Gazze tüm savaşların da sonu olacaktır. Bizler Filistin’in özgürlüğü için savaşıyoruz, Filistin için savaşmak kesinlikle bizim ve tüm Latin Amerikalıların yararınadır.”

1954 Venezuela doğumlu olan Chavez, yedi yaşından itibaren Venezuela askeri akademisinde eğitim görmeye başladı. 1975 yılında iyi bir derece ile mezun olan Chavez; 17 yıl boyunca orduda paraşüt subayı olarak görev yaptı. 1992 yılında, ordudaki diğer yönetim karşıtı askerlerle birlikte, iktidardaki Carlos Andres Perez’i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Cezasını tamamladıktan sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kuran Chavez, 1998 yılında, yolsuzluk ve kötü yönetim ile suçladığı hükümet karşısında, ekonomik reform sözü vererek adaylığını koydu. 1998’deki devlet başkanlığı seçimlerine ilk defa aday olmasına rağmen kullanılan oyların %56’sını almayı başarmıştır. 2004’de yapılan ikinci seçimlerde bu sefer %94 oy ile Venezüela tarihinin en yüksek oy oranına sahip olarak devlet başkanlığı görevinde kalmayı başarmıştır.

Batı ve Amerikan karşıtlığı ve İran başta olmak üzere özgürlük yanlısı Müslüman ülkelere yakınlığıyla tanınan ve yaptıklarıyla birçok kesimin sempatisini kazanan Venezüela devlet başkanı, yaptığı yanlış siyasetlerden ötürü dönemin Amerikan başkanı Bush’a şöyle demekten çekinmemiştir;

“Bay Bush siz bir eşeksiniz, bir de kötü İngilizcemle söyleyeyim bunu. Mr. Bush, you are a donkey!”

Öte yandan Dünyanın en büyük büyük petrol üreticisi olan Venezuela, günlük ortalama 3.2 milyon varil petrol ihraç etmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (46) içerik yüklenmiştir.