Ehl-i BeytEyyamullah

İmam Musa Kazım(as)’ın Şehadet Yıldönümü 2010

Yedinci İmam Musa Kazım (a.s), hicri 128. yılın Sefer ayının yedisinde Mekke ve Medine arasında vaki olan “Ebva” köyünde dünyaya geldi. Babası İmam Cafer Sadık (a.s), annesi ise Hamide’dir.

Abbasi halifelerinden olan Harun Raşit, İmam’ın Müslümanlar arasındaki etkisinden dehşete kapılarak devletin güvenliğini korumak adıyla, gerçekte ise kendi egemenliğini korumak için İmam’ı yakalatıp gizlice Medine’den Bağdat’a getirterek zindana attı. Zalim yöneticiler, İmam’ın da kendileri gibi maddi ve şehvani meselelerden etkileneceğini sanarak sarayla ilişkisi olan kötü bir kadını İmam’ı etkilemek için o hazretin bulunduğu zindana gönderdiler. O kadın İmam’ın ona hiç bir surette teveccüh etmediğini ve ALLAH karşısındaki huzu ve huşuunu, raz-u niyazını görünce, o da tövbe edip ALLAH’a yöneldi.

İmam’ın hapiste de halk içerisinde etkisinin yoğunlaştığını anlayan Harun, Hazret’in hayatta kalmasına tahammül edemeyerek, onun Yahudi olan Sindi bin Şahik’in yönettiği bir hapse intikal ettirilmesini ve orada zehirletilerek şehit edilmesini emretti. Sonunda 55 yaşındayken hicri 183. yılın Receb ayının yirmi beşinde Bağdat’ta sözü edilen zindanda şehit edildi. Kabri, Bağdat’ın yakınında olan Kazimeyn şehrindedir.

İmam Musa Kazım(as)’ın Şehadet Yıldönümünü hüzünle idrak ederken sitemizde yayınlamış olduğumuz İmam Musa Kazım(as) ile ilgili yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İmam Musa Kazım(as)’ın Kısaca Hayatı 1
İmam Musa Kazım(as)’ın Kısaca Hayatı 2
İmam Musa Kazım(as)’ın Kısaca Hayatı 3
İmam Musa Kazım(as)’ın Hikmetli Sözlerinden
İmam Musa Kazım(as)’ın zalim Abbasi hükümetine karşı tutumu
İmam Musa Kazım(as)’ın Hişam’a Öğütleri
İmam Musa Kazım(as)’ın Münazara ve İlmi Tartışmaları
İmam Musa Kazım (a.s)’dan 40 Hadis

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 29 Mart 2020 (36) içerik yüklenmiştir.