HaberlerİranOrtadoğu

İmam Musa Sadr ile ilgili bilgi almak ümmetin sorumluluğudur

İran’ın önde gelen alimlerinden Ayetullah Mekarimi Şirazi, Lübnan’ın önde gelen alimlerinden İmam Musa Sadr’ın bütün İslam dünyasına ait olduğunu ve İmam Musa Sadr’ın durumuyla ilgili bilgi edinmenin de ümmetin sorumluğu altında bulunduğunu söyledi.

Kum’da temaslarda bulunan Lübnan emel Hareketi heyetini kabulünde,İmam Musa Sadr’ın, Lübnan’da Mahrumlar hareketini kurduğunu ve 25 Ağustos 1978’de Libya lideri Muammer Kaddafi’nin davetiyle, gittiği Libya’dan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığını hatırlatan Ayetullah Mekarimi Şirazi,” Libya hükümet yetkilileri, İmam Musa Sadr’ın kayıb olmasıyla doğrudan bilgileri var ve sorumludurlar. İslam ümmeti bu alanda yeterli bir çalışma yapmadı. Siyasi ilişkiler, İmam Musa Sadr’ın durumunun netleşmesini önledi.. Oysa, İmam Musa Sadr’ın durumu, Cihad, ihlas ve sorumluluk bilincine sahib bütün Müslümanları ilgilendiriyor diye konuştu.

Ayetullah Mekrami Şirazi açıklamasında, İmam Musa Sadr’ın ilmi kariyeri, sosyal ve siyasi konumuna işaretle, “İmam Musa Sadr’ın, rahmetli imam Humeyni ve islam inkılabı hareketine verdiği desteğinde benzersiz olduğunu” söyledi.

Bu görüşmede, Lübnan emel hareketi heyeti başkanı Halil Hemdan ise, eldeki belgeler, şahidlere işaretle, İmam Musa Sadr hala hayatta ve Libya’da açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.