HaberlerLübnanOrtadoğu

İmam Musa Sadr’ın durumu netleştirilmelidir

Lübnan cumhurbaşkanı Mishel Süleyman, Biz, İmam Musa Sadr ve beraberindekilerin durumu hakkında araştırma yapmaktan geri adım atmayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mishel Süleyman İmam Musa Sadr ve beraberindeki iki kişinin kaçırılması meselesinin aydınlığa kavuşması, Lübnan halkı için çok önemli bir konudur. Biz bu konuda Libya yetkililerinden hiçbir cevab alamadık” dedi.

Hatırlanacağı gibi Arap Birliği genel sekreteri Amr Musa geçen hafta içerisinde Beyrut’a düzenlediği ziyareti sırasında, Lübnan’ın Libya’da yapılacak Arap birliği zirvesine katılacağını belirtmişti. Bu açıklama ardından Lübnan Şii meclisi başkan vekili Şeyh Kabalan tepki göstererek Lübnan hükümetinden İmam Musa Sadr’ın Libya’da kayboluşunu protesto amacıyla bu toplantıya katılmamasını istemişti.

Libya hükümet muhalifleri, İmam Musa Sadr’ın hayatta olduğunu ve Libya güvenlik güçlerinin denetiminde bulunan özel bir mekanda tutulduğunu, Libya hükümetinin bu durumu kabul etmekten kaçındığını belirtiyorlar. Libya hükümeti ise bu konuda doyurucu bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.