Ehl-i Beytİmam Ali HamaneyÖrnek Şahsiyetler

İmam Rıza(as)’nın Politika Anlayışı

imam Rıza’nın (as) en başta veliahtlik teklifine şiddetle karşı çıktımış ve ölümle tehdit edilmedikçe bu teklifi kabul etmemiştir.Ancak hükümetin hiç bir işine karışmamak kaydıyla bu teklifi kabul ettiğini hatırlatmak gerekir.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei, uluslararası imam Rıza – s – kongresine gönderdiği mesajda bu büyük şahsiyetin politika anlayışına açıklık getirdi.

İslamiyetin parlayan yıldızlarından imam Rıza’nın – s – kutlu veladet yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen uluslararası kongrenin açılışına bir mesaj gönderen İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, masum imamların mutahhar yaşamlarında gözden kaçan önemli bir meseleyi, bu büyük insanların sıkı bir siyasi mücadele vermiş olmaları şeklinde açıkladı.

Hicretin ilk yüz yılının ikinci yarısında İslami hilafetin açık bir şekilde saltanat anlayışı ile bütünleştiğini ve İslami imametin zalim padişahlık sistemi ile yer değiştirdiğini kaydeden Ayetullah Hamanei, masum imamların siyasi mücadelelerini, bulundukları dönemin şartlarına göre şiddet kazandırdığını, bu mücadelenin en büyük amacının İslami nizam ve imamet temelli bir hükümet kurmak olduğunu vurguladı.

İmam Rıza’nın – s – zorla veliahtlik konumuna getirildiği döneme işaret eden Ayetullah Hamanei bu olayda imam Rıza’nın – s – büyük bir tarihi deneyimle karşı karşıya kaldığını ve yine elde edeceği zafer veya uğrayacağı hezimetin Ehl-i Beyt mektebinin kaderini belirleyecek gizli bir siyasi savaşa maruz kaldığını vurguladı.

Halife Memun döneminde müslümanların gizli mücadelelerinin devam ettiğini, bu mücadelenin mazlumiyet ve kudsiyet olmak üzere iki önemli özelliğinin bulunduğunu ve bu iki özelliğin hilafet düzenini yıkmak için büyük etkisi olduğunu, bu yüzden Memun’un imam Rıza’yı – s – veliaht yaparak müslümanların bu iki özelliğini yok etmeye ve ayrıca gayri meşru bir şekilde kurulan Emevi ve Abbasi hilafetine bir nevi meşruiyet kazandırmaya çalıştığını kaydetti.

Ayetullah Hamanei, imam Rıza’nın – s – en başta veliahtlik teklifine şiddetle karşı çıktığını ve ölümle tehdit edilmedikçe bu teklifi kabul etmediğini ve ancak hükümetin hiç bir işine karışmamak kaydıyla bu teklifi kabul ettiğini hatırlattı.

İmam Rıza’nın – s – bu mevkiyi kabul etmekle imamet tarihinde eşine rastlanmayan bir hareketi başlattığını kaydeden Ayetullah Hamanei, bu hareketle hilafetin büyük tribününün imamın eline geçtiğini ve imam son 150 yılda söylenmesi gerekenleri en yüksek sesle seslendirdiğini vurguladı.

Ayetullah Hamanei, imam Rıza – s – veliaht olduktan sonra müslümanların susmadığı gibi bilakis daha da cesaret kazandıklarını ve mücadelelerinin boyutlarını geliştirdiğini, Mekke ve Medine gibi İslam’ın önemli kentlerinde imamın manevi izzet ve haşmetinin yüceldiğini, bu süreçte kısaca kaybeden tarafın halife Memun olduğunu ifade etti.

User Rating: 4.58 ( 4 votes)
Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 30 Ekim 2020 (6) içerik yüklenmiştir.