Haberlerİranİslami VahdetOrtadoğu

İmam ve Rehber sayesinde Şii-Sünni ihtilafı yok olmuştur

Cumhurbaşkanının Ehl-i Sünnet İşleriyle İlgili Danışmanı, “Düşmanların ilgilendikleri Şii-Sünni ihtilafı, İran’da İmam Humeyni(ks) ve bugünkü Rehberliğin siyasetleri sayesinde yok oldu” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Ehl-i Sünnet İşleriyle İlgili Danışmanı Mevlana İshak Medeni dün akşamüstü, İran’ın her tarafından Şii-Sünni âlimlerin katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “İran’da Ehl-i Sünnetin, büyük bir Şii âlim, bir dini taklit mercii olan ve muazzam bir inkılâbı hidayet eden İmam Humeyni’nin(ks) rehberliğine yönelmesi, bu halkın İslam dini ve İslami-inkılâpçı esasların korunacağına olan derin inancından kaynaklanmaktadır” ifadesini kullandı.

İshak Medeni konuşmasının devamında, “İmam Humeyni(ks) sadece Şii ve Sünnilerin değil, bütün İslam âleminin, hatta Müslüman olmayanların da durumlarını düşünüyordu” diye hatırlatmada bulunurken bu hususta ayrıca, “Rehberliğe bağlı Uzmanlar topluluğunda, İmam Humeyni’nin(ks) hizmetinde bulunduğu süre içerisinde kendisinden şaibe uyandırıcı veya bölücülük kokusu olan en ufak bir söz duymadım. Tam aksine vahdeti güçlendirdiğine şahit oldum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının Ehl-i Sünnet İşleriyle İlgili Danışmanı İshak Medeni daha sonra, “Bugün Şii bir hâkimiyet altındaki İran’da din âlimleri, topluluklar, camiler ve genelde Ehl-i Sünnetle ilgili İşlerde durum her zamankisinden daha iyi bir düzeyde. Biz ibadet ve dini işlerimizi bugün tam bir erkinlik ve hürriyet içerisinde yerine getirmekteyiz. Bu da, inkılabımızın bereketlerinden biri” diye vurgulamada bulundu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 12 Temmuz 2020 (23) içerik yüklenmiştir.