HaberlerİranOrtadoğu

İmam’ın 3 Şubat 1979’daki mesajı

Nostalji Haber : 3 Şubat 1979 Gününden bir Haber : İmam Humeyni(ks), muhabirlere verdiği demeçte, İnkılap Konseyi’nin geçici hükümeti belirleyeceğini, geçici hükümetin de, yeni anayasa için referandum zeminini hazırlamakla yükümlü olduğunu bildirdi.

İmam Humeyni(ks), “Refah” okulunda basın muhabirlerine verdiği demeçte, yurdu terk edip giden Pehlevi Şahı’nın artık devrilme aşamasına gelmiş olan titrek iktidarını korumaya çalışan Bahtiyar’a seslenerek, “Beni halkı cihada çağırmaya zorlayacak bir harekette bulunmayasın” diye uyardı.

İnkılap Konseyi üyelerinin düzenledikleri ve İmam Humeyni’nin(ks) de bulunduğu toplantıda, mühendis Mehdi Bazergan, geçici hükümetin Başbakanı olarak seçildi.

İmam Humeyni’yi(ks) ziyaret etmek isteyenlerin hücumu dolaysıyla Refah okulunda her gün büyük izdihamlar yaşanıyor. Associated Press haber ajansı bu gün ziyarete gelenlerin sayısını 4 buçuk milyon olarak bildirdi.

Kaçak Pehlevi Şahı’nın son Başbakanı Bahtiyar, İmam Humeyni’nin(ks) Kum kentinde Vatikan’da olduğu gibi bir dini hükümet kurabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.