Haberlerİmam Humeyniİranİslam İnkılabıÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam’ın besmelesiz tek bildirisi

İmam Humeyni(ks), dönemin ABD Başkanı Carter’in İslami İran’a bir heyet yolladığını öğrenir öğrenmez, bir bildiri yayınladı. Bu, rahmetli İmam’ın “Besmelesiz” olan tek bildirisidir. Beraat Suresi’nden mülhem,önemli bir tavırdı bu…

Amerika’nın Tahran’daki ” Casusluk Yuvası ” (Büyükelçiliği) Müslüman öğrenciler tarafından işgal edildikten sonra, dönemin ABD Başkanı Jimy Carter, muhtemelen yerli unsurları ve özellikle de o dönem bir süre iktidar olan Geçiçi Hükümet’e nüfuz eden birkaç unsurunun koordinize etmesi üzerine, Ramzy Clarck ve William Miller’i, gelip İmam Humeyni’yi ziyaret etmeleri için İran’a yolladı.

Amerikalı bu temsilciler Türkiye’ye geldikleri ve Tahran’a gelmek üzere hazırlandıkları sıralarda, rahmetli İmam Humeyni’nin İnkılap Konseyi’ne hitaben yazdığı söz konusu bildirisi Tahran’da yayınlandı. Bunun üzerine Amerikalı heyet de, bu seyahatinden bir sonuç alamadan Washington’a geri dönmek zorunda kaldı.

İmam Humeyni(ks)’nun az ve öz olarak yazılan bu mesajı, o gün anında dünyada ve uluslararası medya grupları arasında geniş ve emsalsiz bir şekilde yankılandı.

İmam Humeyni(ks)’nun oğlu rahmetli Hacı Seyid Ahmed Humeyni bu olayı o günlerde şöyle aktarıyordu: ” İmam, Amerikalı heyetin hareketini öğrenir öğrenmez bildiriyi yazdı ve bu heyeti ziyarete kabul etmeyeceğini vurguladı. Aynı zamanda da, İnkılap Konseyi ve Geçici Hükümet üyeleri ve esasen yetkililerden hiçbirinin bu Amerikan heyetiyle görüşme hakkı olmadıklarını kaydetti. Bu arada dikkat çekiçi olan husus şu ki, İmam’ın, başında ” Bismillahirrahmanurrahim ” diye yazmadığı tek bildirisi, işte bu bildiridir. Tıpkı Kuran-ı Kerim’deki Berae (Tevbe) Suresinde olduğu gibi.”

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.