Haberlerİmam HumeyniİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İmam’ın hareketi, Allah tarafından hidayet edilen bir hareketti

Liberal düşüncenin adaletin karşısında yer aldığını ve dünyada liberal demokrasi düşüncesinin çıkmaza girdiğini vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, bahaneler aradıkları takdirde emperyalizmin dünyaya süslü bir şekilde yeni şeytanî düzeni dayatacağını belirtti.

İmam Humeyni’nin 20. ölüm yıldönümü törenine katılan yabancı misafirlerle görüşen Ahmedinejad, “hiç şüphesiz İmam’ın hareketi, Allah tarafından hidayet edilen bir hareketti” dedi.

Ahmedinejad “dünyaya umutsuzluğun ve üzüntünün hakim olduğu, insan kişiliği, liberal demokrasi ve emperyalist düzenin altında ezildiği ve insan kişiliğini yeniden bulması için umutların tükendiği bir ortamda İmam geldi ve insanlığı yücelten bayrağı kaldırdı” dedi.

İmam’ın mesajı peygamberlik türünden olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, tüm temiz ve Salih insanların İmam’ın mesajını canı gönülden kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

Ahmedinejad “insanî ve ilahî değerlerle dolu İmam’ın hareketi, insan karşısında alçak gönüllü ve zorbacılar karşısında direnmek yönündeydi” dedi.

İmam’ın zaferinden 30 yıl geçtiğini ve İslamî devrim bu süre zarfında birçok iniş-çıkışları geride bıraktığını vurgulayan Ahmedinejad, bugün devrimin yükselişe ve ilerlemeye geçtiğini belirtti.

Bugün liberal demokrasinin iki zararının ortaya çıktığına işaret eden Cumhurbaşkanın şöyle konuştu: “liberal demokrasinin ilk etkisi, halkı, büyük siyasî kararlardan yoksun bırakmaktı ikinci zararı ise insanlığın değerlerini yok etmekti. Liberal düşünce bazılarını en alçak dereceye düşürüyor öyle ki sahte İsrail rejiminin Dışişleri Bakanı, Gazze bombardumanının ve kadın çocuk katliamının doruğunda televizyonlarda, amaçlarının dünyada özgürlük değerlerini korumak olduğunu belirtti. Bugün İslamî devrim, sadece İran coğrafyası ile sınırlı değil belki tüm insanlığı için insanî değerleri yeniden kazanması için bir uyanış ve dönüştür.”
Dünyadaki mevcut sorunların tek çözümünün adalete dayalı ve milletlere saygı hareketine bağlı olduğunu vurgulayan Mahmud Ahmedinejad, liberal düşünce adaletin tam karşısında yer aldığını, bu yüzden dünyada mevcut siyasî sorunları çözemeyeceğini ve girdiği her yerde bölgenin durumu ve şartlarını zorlaştırdığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.