AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiliz eski dışişleri bakanı Hasan Ruhani’yle yaptığı görüşme deniymlerinden söz etti

İran’da Ruhani’nin iktidara gelmesinden memnuniyetini defalarca dile getiren İngiliz eski Dışişleri Bakanı Straw, son röportajında Ruhani ile görüşme deneyimlerini anlattı.

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw birkaç gün önce BBC kanalına verdiği röportajında kendisinin İngiliz Dışişleri Bakanı olarak İran’ın eski Nükleer Baş Müzakerecisi ve bugünkü yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle yaptığı görüşme deniymlerinden söz etti.

Straw bu konuda şöyle konuştu: “Ruhani, hiç taviz vermiyordu, ama pazarlık yolunu da çok iyi biliyordu. Biz ona güvenebiliyorduk, o da bize güveniyordu. Buyüzden de o zaman iyi ilerlemeler kaydedebildik.”

Straw daha sonra, Avrupalı 3 ülkenin İran tarafıyla müzakerelerinde neden uygun bir sonuç elde edemediklerine dair bir soru üzerine Amerikalı tarafı suçlıyarak “Amerikalılar o zaman, İran açısından yapılması gereken şeyleri kabul etmiyordu. Örneğin, yolcu uçak parçaları “Rolls-Royce” şirkti tarafından yapılıyordu. Bu şirket de, en büyük müşterisi ABD olduğu için İran’a yedek parça satmayı ABD’nin onayına bağlamıştı. Amerikalı Yeni Muhafazakarlar da savaş yanlısı ve buna göre İran’la anlaşmaya karşıydılar” karşılığını verdi.

Açıklamalarının devamında ABD eski Başkanı George Bush’un İran’ı “şer ekseni” olarak tanımlamasını “diplomatik bir facia” olarak değerlendiren İngiliz eski Dışişleri Bakanı Straw, ABD’nin o zamanki tavrını şaşkınlıkla karşıladığını ifade ederek “Biz ne o zaman, ne de bugün İran’ın nükleer programının askeri olduğuna dair hiçbir belge bulamadık” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.