AvrupaHaberler

İngiliz istihbarat birimleri G20 ülke sözcülerine yönelik casusluk yaptılar

The Guardian gazetesinin bildirdiğine göre, İngiliz istihbaratı 2009 yılında Londra’da gerçekleşen G20 grubu üyelerinin bazı konuşmalarını dinleyerek rapor etti.

Gazetenin eski CIA görevlisi Edward Snowden’e dayandırarak bildirdiğine göre, bilgi sızdırmasını düzenleyen ABD istihbaratı ve onların İngiliz meslektaşları NATO’nun G20 sözcülerinden Türkiye ve Güney Afrika’ya yönelik olarak onların telefon konuşmalarını dinledi ve internet kanalıyla yazışmalarını ele geçirdi.

Ayrıca İnterfaks Ajansı’nın bildirdiğine göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanları Moskova ile uydu telefonu ile görüşen Rusya’nın eski devlet başkanı Dmitriy Medvedev’in görüşmelerini ele geçirmeye çalıştı.

The Guardian gazetesi G20 üyelerine yönelik casusluk faaliyetlerinin yapılması talimatının o dönemdeki eski İngiltere Başkanı Gordon Brown’dan geldiği yönünde tahmin yürütüyor.

Edinilen bu bilgileri yorumlayan Guardian, bunun 17-18 Haziran tarihlerinde G8 ülkelerine ev sahipliği yapacak olan Kuzey İrlanda’yı olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.