AvrupaHaberler

İngiliz istihbaratı ve polisi, gizli operasyonlar için çocukları casus olarak kullanmış

İngiliz istihbarat kurumları ve polisinin terör örgütleri, çeteler ve uyuşturucu satıcılarına yapılan gizli operasyonlarda çocukları casus olarak kullandığı ortaya çıktı. Uygulama, Lordlar Kamarası’ndaki bir komisyonun bu uygulamada daha fazla serbestlik istenmesi sonrası endişelerini açıklamasıyla basına yansıdı.

Tali Yasama Denetim Komisyonu geçen perşembe günü yayımlanan rapordaki talimatlara ilişkin kaygılarını açıklarken raporda yer alan İçişleri Bakanlığı’nın komisyondaki temsilcisi çocukların sadece polise bilgi vermekte değil aynı zamanda bu kurumlar adında bilgi toplama amaçlı olarak görevlendirildiğini belirtti. Raporda İngiliz polisinin kaç gizli operasyonda kaç çocuğu kullandığına ilişkin bilgi verilmedi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bu sayının ‘çok az’ olduğu belirtildi.
Bu konuda daha fazla serbestlik sağlanması talebinin arkasında ise çocukların verilen görevi bir aylık süre içerisinde tamamlayamaması halinde ‘çok kısa süre içerisinde’ yeniden gerekli izinleri alma yükümlülüğünden kurtulmak olduğu vurgulandı.

Bakanlık “Sonuç alma konusundaki baskı hem çocuk casuslara hem de eminyet teşkilatlarına zarar verebilir. Bazı durumlarda bu (izin konusundaki) gereklilik emniyet güçlerinin çocuk casusları kullanmasını önleyebiliyor” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı, çocuk casusun güvenliğini ve sağlığını garantiye almak ve çocuğun gizli operasyonlardaki görevinin ‘gerekli ve ölçülü’ olduğundan emin olmak için bu yetkinin her ay üst düzey bir yetkili tarafından incelenmesini önerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (78) içerik yüklenmiştir.