AvrupaHaberler

İngiliz komutanlar Afganistan’a gitmiyor

İngiltere’de yayınlanan Sunday Times dergisi, İngiliz yönetiminde yükselen anlaşmazlıkların ardından İngiliz komutanların Başbakan Brown’un Afganistan’ı ziyaret etme talebini geri çevirdiğini duyurdu.

Afganistan’da 24 saat içinde 8 İngiliz askerin öldürülmesinin ardından İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un Hilmend eyaletinin ziyaret edilmesi talebi İngiliz komutanlarca geri çevrildi.

Sunday Times dergisi, İngiliz komutanların kendi aralarında bu talebi görüştükten sonra geri çevirdiğini ve gerekçe olarak da bu ziyaretin sonucunda bölgede Şinuk helikopterlerinin sayısının yetersizliği ile ilgili isteklerinin göz ardı edileceği meselesini gündeme getirdiklerini yazdı.

İngiliz hükümeti ile askerler arasındaki anlaşmazlıkların, İngiliz ordusunun komutanı general Danat’ın bir Amerikan helikopterini kullanarak BBC muhabiri ile birlikte Afganistan’ı ziyaret etmesinin ardından başladığı belirtiliyor.

General Danat çıkan gerilimi bertaraf etmek için İngiliz helkopteri el altında bulunmadığı için Amerikan helikopteri ile bölgeyi ziyaret etmek zorunda kaldığını, Afganistan dönüşü İngiliz askerlerin ihtiyacı olan teçhizatın listesini başbakan Brown’a sunacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.