FilistinHaberlerOrtadoğu

İngiliz parlamento heyeti HAMAS ile görüşüyor

Filistinli önemli bir yetkili, Suriye’nin başkenti Şam’a ziyarette bulunan İngiliz parlamento heyetinin Hamas Siyasi Birimi ve Suriye’deki Filistinli direniş gruplarıyla görüşeceğini belirtti.

Görüşmede Filistin meselesinin şu an içinde bulunduğu durumun, Gazze’ye uygulanan kuşatma ve Avrupa’nın bu konudaki tutumunun, Ortadoğu barışı konusunda Avrupa’nın ortaya koyması gereken tavrın masaya yatırılacağını söyledi.

Suriyeli bir kaynak ise konuyla ilgili olarak, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in daveti üzerine Lord Muhammed Altaf Şeyh’in başkanlığında Şam’a gelen İngiliz parlamento heyetinin dün Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ile bir görüşme yaptığını söyledi.

Suriyeli kaynak, İngiliz parlamento heyetiyle görüşen Esed’in heyete, Avrupa’nın, tarihi ve coğrafi konumuna yaraşır bir şekilde Ortadoğu barışına katkıda bulunması gerektiğini belirterek “Bu konum ve sorumluluk Avrupa’ya, Ortadoğu halklarına olduğu kadar bütün dünyaya da huzur getirecek bir barışı Ortadoğu’da tesis etmeye gücünün yettiği öz güveni vermelidir” şeklinde konuştuğunu söyledi.

Kaynak devamla, parlamenter heyet ile Esed arasında yapılan görüşmede Filistin’deki durum ve bölgedeki barış süreci ile Irak konusunun da gündeme geldiğini belirtti.

Kaynak sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüşmede ayrıca İsrail’in Gazze’ye uyguladığı kuşatma ve bu kuşatmanın etkileri, Kudüs’ü Yahudileştirmek için Filistin halkına karşı yaptığı insanlık dışı muamele, Mescidi Aksa’yı yıkmak için yaptığı kazılarla yerleşim birimlerini inşa etmeye devam etmesi gibi konular da gündeme geldi.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.