AvrupaHaberler

İngiliz yazar:Gazze ambargosu’na Mısır’da ortaktır

İngiliz yazar, Filistin Konvoyu’nu engelleyen Mısır’ın bu tavrıyla ABD ve Avrupa’nın Gazze’ye uyguladığı ambargoyla işlediği 1.5 milyon insanı toplu cezalandırma suçuna ortak olduğunu yazdı.

İngiliz gazetesi Guardian yazarlarından İngiliz yazar Seumas Milne, bugün (09 Ocak Cumartesi) yayınlanan makalesinde şöyle dedi: “Nazilerin soykırımından kurtulan 80 yaşındaki bir insan kuşatma altındaki Gazze için açlık grevine girmişse ve yine polis zor kullanarak gösteriyi bastırmışsa dünya muhakkak bunu duyacaktır. Fakat bütün bunlar İran’da değil, Avrupa tarafından desteklenen Mısır’da oluyor ve saldırı birçok Avrupa ülkesinden Gazze ile dayanışma için gelen insanlara yapıldı”.

İngiliz yazar makalesinin devamında, Avrupa’nın görmezlikten geldiği Ariş’teki çatışmaların aslında büyük bir olay olduğunu ve Mısır’a çok zarar verdiğini belirterek, “Mısır, yaptığı bu kahramanca (!) eylemle ABD ve Avrupa tarafından Gazze’ye uygulanan ambargoya fiilen olarak ortak olduğunu göstermiş oldu” dedi.

Seumas Milne daha sonra şöyle dedi: “İşgal yönetimi Gazze sınırlarının dörtte üçünü kontrol ediyor. Geri kalan dörtte biri Mısır’ın kontrolünde. Mısır burayı kapatmazsa işgal yönetiminin uyguladığı ambargonun hiçbir anlamı kalmaz”.
İngiliz yazar “Ambargoya katılan Mısır’ın başka bir amacı daha var. O da, Hüsnü Mübarek’in yerine oğlu Cemal Mübarek’in geçmesi için ABD’yi ikna etmek. Dolayısıyla Mısır Hükümeti yabancı güçlerin yaptığı yardımları almaya devam etmek için tarihi liderliğini ve egemenliğini satmıştır” dedi.

Seumas Milne, makalesinde şu görüşlere yer verdi: “Ortadoğu’da devam eden kriz, kaos, dram ve kargaşanın ana nedeni, Batı’nın Mısır gibi baskıcı ülkeleri desteklemesi ve Filistin topraklarını işgal eden işgal yönetime sınırsız desteğini sürdürmesidir”.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (35) içerik yüklenmiştir.