AvrupaHaberler

İngiltere, AB üyeliği için referanduma gidiyor

İngiltere, Jean-Claude Juncker yenilgisinden sonra Avrupa Birliği’nden ayrılmayı tartışıyor. Başbakan David Cameron lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin gelecek yılki genel seçimi kazanması halinde ülkesinin 1973’ten bu yana sürdürdüğü Avrupa Birliği üyeliğini referanduma götürmek istiyor.

Avrupa Birliği’ nin reforma ihtiyacı olduğunu ifade eden Cameron, Brüksel’e fazla yetki verilmemesi gerektiğini savundu: “Avrupa seçimlerinde insanlar kıtada değişim için haykırdı. Onlar çok sinirli ve seslerini duyurmayı hak ediyor. İngiltere o insanların sesi olacak. Her zaman ilkelerimizin arkasında duracağız, ulusal çıkarlarımızı savunacağız ve sahip olduğumuz her şeyle önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği’nde reform yapmak için mücadele edeceğiz. 2017 yılının sonunda İngiltere’nin geleceği konusundaki kararı ben, bu parlamento ya da Brüksel değil, İngiliz halkı verecek.”

Cameron, Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na Juncker’in getirilmesini engellemede başarısız olmuştu. Ülkede yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre İngiliz halkının yüzde 47’si Avrupa Birliği’nden ayrılmak, yüzde 39’u ise Birlik’te kalmak istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.