AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiltere, Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolarından kaçınmak istiyor

İngiliz Times gazetesi, İngiltere yetkililerinin Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) korunması için Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolardan kaçınmak için yollar aradığını yazdı.

Gazete’nin yazdığına göre İngiliz Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin Japon meslektaşları ile görüştükleri ve Amerika ambargoları hususunda istişarelerde bulunduklarını belirterek, Japonya’nın ambargolar döneminde İran ile petrol anlaşması imzaladığını ve İran’dan petrol ithalatına devam ettiğini ve aynı anda Amerika’dan İran ambargoları karşısında muafiyet kazanmaya çalıştığını yazdı.

Bir İngiliz yetkili Times’a yaptığı açıklamada Londra’nın da petrol ithalatı, bankacılık ve sigorta konuları için benzer yollar aradığını söyledi.

Amerikan Başkanı Trump, geçmiş aylarda nükleer anlaşmadan çekilerek İran aleyhine askıya alınan ambargoları yeniden uygulayacağını bildirdi. Trump’ın bu tutumu dünya’nın özellikle anlaşmaya taraf ülkelerin tepkisini çekti ve bu ülkeler Amerika’nın politikalarını uygulamayacaklarını ilan ettiler.

Times’ın yazdığına göre, Londra, İran’ın Amerika ambargoları kalktığı zamana kadar mali menfaatlerini İngiltere üzerinden sağlaması için bir yol arayışında olduğunu yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.