AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiltere ana muhalefet partisi, İngiltere hükümetini eleştirdi

İngiltere ana muhalefet partisi, İngiltere hükümetini İran’ın yeni seçilmiş cumhurbaşkanının yemin töreni davetine olumlu cevap vermemesinden dolayı sert eleştiriye tabii tutu.

Presstv’nin bugün geçtiği bir habere göre muhalefetteki İşçi Partisi’nin Gölge Dışişleri Bakanı Douglas Alexander, Londra’nın bu tutumuna tepki göstererek, İngiltere hükümetinin Tahran’ın davet mesajını geri çevirmesinin, yanlış bir politika olduğunu ve aynı zamanda güzel bir fırsatın kaçırılması manasına geldiğini bildirdi.

Diplomasinin hatta muhalif olan kişilerle bile görüşülmesi anlamında olduğunu belirten Douglas Alexander, İngiltere’nin öteki Avrupa ülkeleri ile birlikte İran’ın yeni cumhurbaşkanı ile yakın bir diyalog ve işbirliğine girmesi gerektiğini söyledi.

İran’ın yeni seçilmiş cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yemin törenine Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere hükümetinin de davet edilmesine rağmen İngiltere hükümeti, bu gibi törenlere genellikle o ülkedeki elçilik düzeyde katılımının olduğunu ancak İngiltere’nin Tahran’daki elçiliğini kapalı olması bakımından bu toplantıya temsilci göndermeyeceğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.