HaberlerAvrupaDünyaOrtadoğu

İngiltere Başbakanı Johnson: Krizi çözmek için kontrolsüz göçmen alımı yapmayacağız

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinde Brexit ve Covid-19 salgını nedeniyle baş gösteren gıda, akaryakıt ve şoför krizini çözmek için kontrolsüz göç dönemine geri dönmeyeceklerini söyledi.

Başbakan, mevcut sorunların Brexit sonrası bir “adaptasyon süreci” olduğunu belirtti.

BBC’den Andrew Marr Show’a katılan Başbakan Johnson, çözümün çok sayıda insanın ülkeye giriş yapmasını sağlamak olmadığını söyledi.

Johnson, ‘kontrolsüz göçün yol açtığı ucuz işçilik ve vasıfsız kişilerin gelmesi demek olan başarısız eski modele dönmeyeceğini’ söyledi.

Bu arada İngiltere’de hükümet, yakıt krizini hafifletmek amacıyla 1 milyon kişiye mektup göndererek tır şoförlüğü yapmalarını istedi. Onlar arasında çoğunluğu hiçbir zaman bir ağır vasıta direksiyonuna geçmemiş binlerce Alman vatandaşı bulunuyor. Bu kapsamda ambulans şoförlerine de mektup gönderildi.

Almanlar otomatik olarak postaya dahil edildi; çünkü 1999’dan önce verilen Alman ehliyetleri 7,5 tona kadar küçük ve orta boy ağır vasıtaları kullanma hakkını içeriyor.

Bir Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü, ehliyetlerini İngiliz ehliyeti ile değiştiren Almanların, Sürücü ve Araç Ruhsatlandırma Ajansı (DVLA) veri tabanına transfer edileceğini açıkladı. Böylece onlar da ağır vasıta şoförü kategorisine kaydedilmiş olacak.

Tanker şoförü krizinin yaşandığı İngiltere’de silahlı kuvvetler personeli, bugünden itibaren benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başlayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.