AvrupaHaberler

İngiltere başbakanı’ndan İran’a tepki

AB üyelerinin İran’a karşı nasıl bir tavır sergilemeleri gerektiği konusundaki görüş ayrılıklarının anlaşılması üzerine, İngiltere Başbakanı Tahran’daki yerli memurlarının gözaltı olayına itiraz etti.

İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliğinde memur olarak çalışan ve son kargaşa olaylarına müdahale bağlamında gözaltına alınan yerli bir gruptan bir kişi dışında diğerleri yasal süreci kat ettikten sonra serbest bırakıldı. Bu arada Londra hükümeti, İslami İran’a baskı yapmak niyetiyle Avrupa Birliği üyelerine, Tahran’daki Büyükelçilerini geri çekme çağırısında bulundu.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dün uyarıcı bir ifadeyle, “AB, Tahran’daki İngiliz Büyükelçiliğine mensup personelin gözaltına alınmalarına ve İngiliz diplomatların yurtdışı edilmelerine karşılık olarak girişimde bulunmaya hazır” şeklinde bir demeç verdi.

Batılı kaynaklar daha önce, AB üyelerinin İran’a karşı tavır konusunda ikiye ayrıldığını, bir tarafta İngiltere ve bazı üyeler, diğer tarafta da, İtalya ve Almanya ile AB Dönem Başkanının yer aldıklarını bildirmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.