HaberlerİranOrtadoğu

İngiltere başbakanı’nın İran nükleer faaliyetleri hakkındaki açıklamalarına tepki gösterildi

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı, İngiltere başbakanı David Cameron’un İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetleri konusundaki boş ve asılsız iddialarını tekzip ederken bu iddiaların aynı zamanda, uluslar arası atom enerjisi kurumunun İran’la ilgili yayınladığı raporlarla da ters düştüğünü belirtti.

Dşişleri bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, İngiltere başbakanı Cameron’un Ebudabi üniversitesinde İran’ın barışçı nükleer faaliyetleri aleyhinde yaptığı açıklamadaki iddialarının boş ve asılsız olduğuna vurgu yapılırken, İngiltere başbakanının bu açıklamasının mantıktan ve gerçekten uzak olduğunun altı önemle çizildi.

Bildiride, bu iddiaların aynı zamanda İngiliz yetkililerin uluslararası kanunlara itibar etmediklerinin de açık bir göstergesi olduğu belirtilerek, NPT anlaşmasına taraf her ülkenin nükleer enerji faaliyetlerini yürütme hakkı olduğu vurgulandı.

Bildiride, İngiltere başbakanının bölge ülkelerine silah ihraç etmek ve diğer rakiplerinden geri kalmamak için İran’ın barışçı nükleer faaliyetleri aleyhinde asılsız iddiaları gündeme getirmesinin temelinde silah ihracatçılarının bölgeyi silahlandırmak ve bölgenin servetlerini ceplerine indirmenin bulunduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.