AsyaHaberler

İngiltere dışişleri bakanı, Afganistan’a gitti

Afganistan’ın işgalcisi Amerika’nın en yakın cinayet ve işgal ortaklarından İngiltere, Afganistan’dan çıkış yolu ararken, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, iki günlük bir ziyaret için Afganistan’a gitti.

Haber çevreleri, Miliband’in bu ziyaretinin temelinde, Londra’da yapılacak Afganistan oturumuyla ilgili meseleler olduğunu bildirirlerken, bazı kaynaklar ise İngiliz halkının, Afganistan’da İngiliz askerlerin bir an önce ülkelerine dönmesi gerektiği konusunda hükümete baskı yaptıklar ve Miliband’in bu ziyaretinde, Afganistan’daki İngiliz askerlerin geleceğini de ele alacağı görüşündeler.

Bu arada İngiliz Guardian gazetesi, İngiltere’nin silah bırakan Taliban mensuplarına, “uluslararası bir güven fonundan” para verilmesi konusunda öneride bulunacağını yazdı. Gazetenin haberine göre, hükümet yetkilileri, yeni bir uluslararası girişimde bulunarak, bir “güven fonu” oluşturmayı amaçlıyor. Bu planın, 28 Ocak’ta Londra’da yapılacak Afganistan konferansında ele alınacak temel konuların başında geleceğini yazan gazete, askeri yöntemlerle Afganistan’da başarı sağlayamayan ve “karşılıklı şüphe” sorununu ortadan kaldıramayan NATO, ABD ve İngiltere’nin yeni yöntemler deneyeceğini kaydetti.
Öte yandan Afganistan’da düzenlenen bombalı saldırıda bir Amerikan askerinin öldüğü bildirilirken NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, bombalı saldırının Afganistan’ın güneyinde meydana geldiği belirtildi. Böylece 2010 yılında öldürülen işgal asker sayısı 22’e yükseldi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (36) içerik yüklenmiştir.