AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İngiltere Dışişleri Bakanı KOEP ile ilgili Zarif ve Tillerson’la görüştü

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ülkesinin Kapsamlı Ortak Eylem Planına bağlılığını vurgu yaparak bu hususta İran ve Amerika Dışişleri Bakanları ile görüştü.

Jaohnson dün Salı günü önce İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştü.

Johnson bugün Çarşamba da Londra’da İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve İran Atomm Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşecek.

Johnson Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zarif ile görüştüğünü ve ülkesinin nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi.

İngiltere dışişleri bakanlığı yayınladığı bir bildiri ile İran’ın nükleer taahhütlerine yerine getirdiğini belirterek, ‘’Bu anlaşma 13 sene zorlu diplomasinin sonucudur ve güvenliği hem İngiltere, hem de bölgede arttırmıştır bu güvenlik sebeplerinden dolayı ABD’den bunları gözetmesini istiyoruz’’ dedi.

İngiltere başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisinden KOEP’e bağlı kalmasını istedi.

Öte yandan AB dış siyaset sorumlusu Mogherini Pazartesi tüm tarafların KOEP’e bağlı kalmaları çağrısını yenilemişti.

Mogherini KOEP’in uluslararası kanunlara uygun olduğunu bildirerek bu anlaşmaya destek vermeye devam edeceklerini bildirmişti.

Almanya ve Fransa dışişleri bakanları da son günlerde defalarca nükleer anlaşma KOEP’e desteklerini bildirmiş ve Trump’ın tutumuna karşı çıkmışlardır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.