AfrikaAvrupaHaberler

İngiltere dışişleri bakanı, Tunus’u ziyaret ediyor

Tunus Dışişleri Bakanı Et-Tayyib el-Bekkuş, ülkesinde bulunan İngiltereli mevkidaşı Philip Hammond ile Libya için siyasi çözümde hemfikir olduklarını bildirdi.

Bekkuş, başkent Tunus’taki Dışişleri Bakanlığı binasında İngiltereli mevkidaşı Hammond ile düzenlediği basın toplantısında, Tunus ve İngiltere’nin, Libya konusundaki görüşlerinin birbirine yakın olduğunu belirterek, “İki ülkenin Libya sorununa ilişkin görüşleri, siyasi bir çözüm bulma konusunda hızlı davranmanın yanı sıra karar alabilecek ve teröre karşı mücadele gücüne sahip bir ulusal hükümetin kurulması temeline dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Bekkuş, ayrıca İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya’nın, bölgenin güvenliğini sağlamak ve terör tehlikesini uzaklaştırmak için Libya’nın Trablus ve Tobruk merkezli iki parlamentonun çoğunluğunu temsil edecek ulusal birlik hükümetinin kurulmasını desteklediklerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond ise Libya için en uygun yolun siyasi çözümün olduğuna değinerek, başta terör olmak üzere Libya’dan gelecek çeşitli zorlukları ele aldıklarını kaydetti.

İngiltere’nin Libya ile olan sınırını korumak, uzun vadeli çözüme ulaşmak ve terör örgütü IŞİD’i bitirmek için Tunus ile işbirliği yapacağını dile getiren Hammond, Tunus’a gerçekleştirdiği ziyaretin ana amacı iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği güçlendirmenin yollarını araştırmak olduğuna dikkati çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.