FilistinHaberlerOrtadoğu

İngiltere, Filistin’den özür dilemelidir

İslamî Direniş Hareketi Siyasi Birim üyesi İzzet Er-Reşak, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Arthur J. Balfour tarafından 1917 yılında yayınlanan ve Filistin halkıyla Filistin toprağına karşı işlenmiş bir cinayet sayılan, Balfour Deklarasyonu’nun sebep olduğu felaketlerden İngiltere’nin sorumlu olduğunu belirterek İngiltere hükümetinin Filistin halkından özür dilemesini istedi.

Balfour Deklarasyonu’nun yayınlanmasının 92. yıldönümü münasebetiyle basın açıklaması yapan İzzet Er-Reşak şöyle dedi: “2 Kasım 1917 yılında İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Arthur James Balfour Filistin toprakları üzerinde bir Siyonist devletin kurulması sözünü vermekle Filistin halkına ve toprağına karşı büyük bir cinayet işledi. Bu kararla İngiltere tarihi, insani ve siyasi her türlü ilkeyi, ahlakı ve örfü ayaklar altına aldı.”

Balfour Deklarasyonu ile verilen bu söz üzerine Siyonistlerin Filistin’e göç etmeye başladıklarını belirten Reşak sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyonistler bu söz üzerine Filistin’de yerleşime hız verdiler. İngilizler de Siyonistlerin Filistin topraklarında eşkıyalık yapmasına ve Filistin halkına karşı katliamlar gerçekleştirmesine göz yumdular. 1948 yılında başlayan büyük felaketten şimdiye kadar Filistin halkı hep acı, sıkıntı ve yıkım gördü.”

Reşak açıklamasında ayrıca, İngiliz hükümetinden Filistinlilerin gasp edilmiş haklarının geri verilmesini ve yurtlarından olan binlerce Filistinlinin geri dönmesini sağlamak, İngilizlerin sebep olduğu bu felaketin ardından Filistin halkının üzerine yağan bu zulmü kaldırmak için harekete geçmesin istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.