AvrupaDünyaHaberler

İngiltere halkı Afganistan savaşını yararsız biliyor

İngiltere’de yapılan son bir ankete göre bu ülke halkının %79’u 2001 yılından şimdiye kadar Amerikan liderliğinde sürdürülen Afganistan savaşının İngiltere açısından zarardan başka bir faydasının olmadığına inandığını gösteriyor.

Dün Sky News internet sitesinde yer alan anket sonuçlarına göre ankete katılanların %79’u İngiltere’nin de katılmasıyla Afganistan’a yapılan askeri saldırı ve savaşın üzerinden 17 yılın geçtiği bir ortamda milyarlarca poundluk bütçenin harcanmasına rağmen Afganistan’ın halen şiddet ve kan gövdesi içinde bulunduğunu bildirmişlerdir.

Resmi açıklamalara göre son 12 ay içinde Afganistan’ın başkenti Kabul başta olmak üzere öteki illerinde vuku bulan şiddet ve terör olaylarında binlerce kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Amerika ve müttefikleri 11 Eylül 2001 saldırılarını bahane ederek terörizme karşı mücadele iddiasıyla 7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan’a saldırarak bu ülkeyi işgal etmiştir.

El kaide terör örgütünün imha edilmesi bahanesiyle gerçekleşen bu saldırıda Afganistan tam kaos ve istikrarsızlığa sürüklenmiş ve şimdiye kadar sadece Afganistan sivil halkından on binlercesi bu kaosta yaşamlarını yitirmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.