HaberlerİranOrtadoğu

İngiltere ile ilişkiler yeniden değerlendiriliyor

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi, bu hafta içerisinde İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Gess’in İran-İngiltere ilişkilerinin azalmaması ricasını değerlendirecek.

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Gess geçen hafta İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’ye hitaben resmi bir mektup yazarak, İran-İngiltere ilişkilerinin asgari düzeye indirgenmesinin teessüf verici olacağını söyleyerek,İran’ın İngiltere’yle ilişkilerini kesmemesini rica etti.

Son seçim olaylarında İran’daki fitne hareketlerinin arkasında İngilizlerin parmağı olduğu anlaşılınca, üstelik BBC’nin İran’da habercilik değil, alenen teşkilatlandırma ve kışkırtıcılık yaptığı ortaya çıkınca İranlı milletvekilleri, İngiltere’yle ilişkilerin kesilmesini ya da en asgari düzeye indirilmesini istemişlerdi.

Daha önce bir medya muhabirine verdiği demeçte ülkesinin İran’ın iç işlerine karıştığını şiddetle reddetmiş olan ve bu arada kendisinin de İranlı öğrenci ve siyaset alanında faal olanlarla irtibat kurmasını da normal olarak değerlendiren İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Gess, Burucerdi’ye yazdığı mektubunda aynı bakış açısını tekrar vurgulayıp, bu tür meselelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin azaltılmasına sebep olmaması gerektiğini ifade etmişti.

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Gess’in İran Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi’ye hitaben bu mektubu, İranlı Milletvekillerden önemli bir grubun İran-İngiltere ilişkilerinin azaltılması talebinde bulunmaları üzerine bir tepki olarak verilmişti.

Meclisteki muhabirimizin konuyla ilgili verdiği habere göre, Alaaddin Burucerdi de bu hafta içerisinde Simon Gess’in söz konusu mektubuna cevap verecek.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.