AvrupaHaberler

İngiltere: Mebhuh suikastçilerinin pasaportları sahtedir

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Kassam komutanlarından Mahmud Mebhuh’a suikast düzenleyenlerden 6 kişinin kullandığı İngiliz pasaportunun sahte olduğunu duyurdu.

France Press ajansı bugün (17 Şubat Çarşamba) verdiği haberde İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün şöyle dediğini belirtti: “Bu suikasta katılan 6 kişinin İngiliz pasaportu kullandığını öğrendik. Bu kişilerin kullandığı pasaportların sahte olduğuna inanıyoruz. Biz de konuyla ilgili soruşturmayı başlattık. Emirliklerin sürdürdüğü soruşturmaya da gereken yardım ve desteği yaptık.”

İngiltere’deki siyasi kaynaklar ise dün The Telly Telegraph’a yaptıkları açıklamada, Mossad’ın Mebhuh’u İrlanda pasaportu kullanan kişiler vasıtasıyla öldürdüğünü ve İrlanda Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada üç zanlının kullandığı pasaportların sahte olduğunu duyurduğunu belirtmişti.

İslamî Direniş Hareketi liderlerinden Eymen Taha da yaptığı açıklamada, Fransa Dışişleri Bakanlığının Hamas hareketine “Suikasta katıldıkları iddia edilen şahısların Fransa devletine mensubiyetleri tespit edilememiştir. Mesele, söz konusu kişilerin Fransa adına düzenlenmiş sahte pasaport kullanmalarından ibarettir. Dolayısıyla Fransa böyle bir olaydan uzaktır ve vatandaşlarından hiçbirinin böyle bir cinayete karışmadığını ifade ediyor” açıklamasında bulunduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.