HaberlerİranOrtadoğu

İngiltere resmi ilişkilerin dışında davranıyor

İran İslami şura meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı İngiltere’nin çeşitli meselelerde İran ile resmi irtibat kurallarının dışında davrandığını söyledi.

Alaaddin Burucerdi, yaptığı açıklamada İngiltere ile ilişkiler düzeyinin azaltılması ve bu meselenin mecliste incelenmesi gerektiğine değinerek İngiltere’nin İran ile elçi düzeyinde resmi irtibatına rağmen İran’a zıtlık hususunda öncülük yaparak yaptırımlar konusunda da ileri gittiğini söyledi.

İslami şura meclisi temsilcisi, İngiltere’nin eli kanlı terör örgütü münafıkların isminin terör listesinden çıkarılması konusunda Avrupa ülkeleri arasında öncü olduğu ve İran ile ilgili meselelerde resmi ilişkilerin dışına çıktığını söyledi.

Burucerdi bu durumda İngiltere gibi ülke ile aktif bir irtibat kurulmasının uygun olmadığı ve bu alanda sınırlamalar yapılması gerektiğini söyledi.

İran İslami şura meclisinin milli güvenlik komisyonu başkanı bu komisyonun İngiltere ile ilişkilerin sınırlanmasından yana olduğunu bildirerek İngiltere’nin İran’a çok yönlü baskı yapmasına bakılırsa bu ilişkilerin devam etmesinin uygun olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.