AfrikaAvrupaHaberler

İngiltere, Ruanda istihbarat başkanını serbest bırakıyor

İspanya’nın aradığı Ruandalı General Karake hakkında iki ay önce gözaltına alındığı İngiltere’de görülen İspanya’ya iade davası düştü

İngiliz mahkemesi, İspanyol yetkililerin savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında arama emri çıkarttığı ve haziranda İngiltere’de gözaltına alınan Ruanda istihbarat servisi başkanı General Karenzi Karake’nin İspanya’ya iadesiyle ilgili Londra’da görülen davanın düştüğünü bildirdi.

Bugün görülen duruşmanın ardından Kraliyet Savcılık Servisi, “Dava, Britanya’nın Kişilerin İadesi Yasası’nda yer alan bir madde kapsamında bugün itibariyle düştü” açıklamasını yaptı.

Ruanda Adalet Bakanı Johnston Busingye, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, İngiliz mahkemesinin kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Ruanda Dışişleri Bakanı Louise Mushikiwabo da gelişmelere ilişkin resmi Twitter hesabında “Mutluyum. General Karenzi Karake evine dönüyor. Bu gereksiz ve kötü bir süreçti” mesajını yazdı.

İspanya’nın, savaş suçu işlediği iddiasıyla hakkında Avrupa genelini kapsayan arama emri çıkardığı Ruandalı General Karenzi Karake, 20 Haziran’da İngiliz polisi tarafından Heathrow Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. 54 yaşındaki Karake, daha sonra kefaletle serbest bırakılmış ancak mahkeme süreci boyunca İngiltere’de bulunmuştu.

Karake, Londra’ya yaptığı resmi bir ziyaret sırasında gözaltına alınmıştı. Karake’nin gözaltına alınması İngiltere ile Ruanda arasında diplomatik gerginliğe sebep olmuştu.

Karake hakkında, 1994-1997 döneminde, aralarında İspanyol sivil toplum kuruluşu çalışanlarının da bulunduğu sivilleri katletme emrini vermekten 2008 yılında İspanya’da soruşturma başlatılmıştı. Ruandalı general, ülkede Hutular ile Tutsiler arasındaki çatışmalarda Hutu sivillerin ölüm emrini vermekle de suçlanıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.