AvrupaHaberler

İngiltere, siyonist büyükelçiyi dışişlerine çağırdı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Mahmud Mebhuh’a suikast düzenleyen Mossad’a bağlı hücrenin elemanlarından bazılarının İngiliz pasaportu taşıdıklarının anlaşılması üzerine Londra’daki işgal devleti büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un ise BBC radyosuna yaptığı açıklamada, Mebhuh suikastına karışanlardan bazılarının İngiltere pasaportu kullandıklarının ortaya çıkması üzerine büyük bir soruşturma başlatacaklarını belirterek “İngiliz pasaportu çok önemli bir belgedir. Ona yaklaşımın çok dikkatli olması gerekir” dediği bildirildi.

İngiliz Avam Kamerası bünyesinde faaliyet gösteren Dışişleri Komisyonu üyesi Menzies Campbell, ülkesinin Siyonist büyükelçiyi Dışişlerine çağırarak, sahte pasaportlarla suikastın ilişkisini sorması için girişimde bulunmuştu.

Aynı zamanda Liberal Demokrat Parti üyesi olan Campbell olayla ilgili değerlendirmesinde : “İsrail yönetiminin böyle bir eyleme karışmış olması iki ülke arasındaki güveni kökünden sarsacaktır” şeklinde konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, sahte İngiliz pasaportu düzenlenmesinin çok ciddi bir olay olduğunu ve hükümetin vatandaşlarını sahte pasaportlardan korumak için elinde geleni yapacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.