AvrupaHaberler

İngiltere-Siyonist rejim ilişkileri en kötü dönemini yaşıyor

İngiltere’de yayınlanan The Independent gazetesi, Kassam komutanı Mahmud Mebhuh’a yapılan suikastta sahte İngiliz pasaportlarının kullanılması üzerine Londra ile Tel Aviv arasında meydana gelen krizin ardından Londra’nın ülkedeki Siyonist diplomatlardan birini sınır dışı etmesi konusunda yayınladığı yorumda, iki ülke ilişkilerinin en kötü dönemini yaşadığını ifade etti.

Gazete dünkü sayısında yer verdiği yorumda, İngiltere hükümetinin Siyonist diplomatı sınır dışı ederek sadece işgal yönetimine kızgınlığını göstermekle yetinmediğini, bu kızgınlığını İngiliz kamuoyunun önünde yaptığını kaydederek şu ifadeler yer verdi: “Bir diplomatın sınır dışı edilmesi çok da görülmeyen bir durum değil. Fakat böylesi bir tavır dost ve müttefikler arasında yaşanmazdı. Dolayısıyla İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband’in İsrailli diplomatı sınır dışı etme kararını ilişkilerin dibe vurduğu böyle bir dönemde istisnai bir karar olarak görmek gerekir.”

İki ülke arasında yaşanan gerginliğin boyutunun sınır dışı etme kararını sert bir tavra dönüştürdüğünü belirten gazete devamla şöyle yazdı: “Dostlar düşmana dönüştüklerinde bile taraflar gerginliği azaltmak, alevlenen ihtilafları söndürmek ve sınır dışı işini ilan etmeyerek zararı bertaraf etmek için yoğun çaba harcarlar. İki ülke arasındaki ilişkiler iyi bir düzeyde olsaydı acaba diplomatın sınır dışı edilmesi yine sert bir misilleme olarak algılanacak mıydı?”

Gazetedeki yorum devamında ise şu satırlara yer verildi: “Gazze savaşı, iktidara gelen Netanyahu ile birlikte barış görüşmelerinin durması, İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin tutuklanma kararı aslında diplomatın sınır edilmesini sürpriz olmaktan çıkardı. Dibe vuran ilişkilerin yeniden düzenlenmesi umut edilir.”

İşgal devletinin İngiltere’nin aldığı karara tepkisi ise çok sert oldu. Bazı Siyonist milletvekilleri tarihi müttefiklerini köpeklere bile benzetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.