AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

İngiltere Suriyeli muhalifleri eğitme kararı aldı

İngiltere Suriyeli muhaliflerin eğitimine Mart ayı sonuna kadar başlama kararı aldı.

Press tv’nin bildirdiğine göre İngiltere medyası dün bu konuda verdikleri haberde İngiltere savunma bakanlığının ayrıca sözde IŞİD’e karşı mücadele planı çerçevesinde Suriye’nin komşu ülkelerine kendi askeri müsteşarlarını göndereceğini bildirdi.

İngiltere’den halı hazırda 600 kişinin IŞİD saflarında olduğu ve bu kişilerin IŞİD’e katılmasının engellenmesi yönünde İnglitere hükümeti tarafından her hangi bir girişimin yapılmadığı bir ortamda İngiltere hükümeti böyle bir karar aldığını ilan etmektedir.

Öte yandan Amerika Savunma Bakanlığı “Pentagon”, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı özel kamlarda kendi taraftarı olan teröristleri eğitmek üzere en az bin asker gönderme azminde olduğunu ve bu çıkarma işleminin 4-6 hafta içerisinde gerçekleşebileceğini ilan etti.

Amerikan ordusu daha öncede sözde Suriye’deki “ılıman muhalefet” olarak bilinen teröristleri eğitmek için özel kuvvetlerden subaylarında bulunduğu 400’den fazla asker göndereceğini bunlara ek olarak Amerikan destek gücünden bir kaç yüz kişinin daha refakat edeceklerini ilan etmişti.

Reuters Pentagon sözcüsü John Kerby’den naklen, eğitilmiş olan bazılarının destek güçleriyle birlikte yaklaşık bir hafta sonra hareket etme emrinin çıkabileceğini, yaklaşık 4 -6 hafta içerisinde de eğitim görevlerini yapacakları ülkelere doğru yönelmeye başlayacaklarını ifade ettiğini söyledi.

Kerby ayrıca, eğitimlere ev sahipliği yapan bazı ülkelerden yüzlerce yabancı askeri gücün bu eğitimlere katılmasının beklendiğini ifade ederek isim vermekten kaçındı. Bilineceği üzere Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan eğitim mevkilerine ev sahipliği yapma önerisinde bulunmuşlardı.

Kerby, eğitim operasyonlarının ilkbaharla birlikte başlaması halinde bir kaç ay sürebileceğini, muhalefet üyelerinden bazılarının bu yılın sona ermeden çatışmalara katılmak üzere Suriye’ye dönebileceğini söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.