HaberlerOrtadoğuYemen

İngiltere, Yemen’e karşı Suudi rejimine silah yardımlarını sürdürüyor

İngiltere silah ticareti karşıtı hareketin üst düzey üyesi, Londra’nın Riyad ve öteki dikta yönetimlerin destekçisi olduğunu bildirdi.

İngiltere Silah Ticareti Hareketi Üyesi Andro Smith, İngiltere’nin ürettiği silahların %60’ının Ortadoğu’nun diktatör, despot ve insan hakları ihlalcisi yönetimlere satıldığını bildirdi.

Smith, İngiltere gibi hükümetlerin geçmişte savaş bölgelerine aşırı derecede silah gönderdiklerini ve bu meseleye ticari gözle baktıklarını ve bununla Suudi arabistan ve Bahreyn gibi petrol zengini ülkelere yakınlaşmak istediklerini belirtti.

İngiliz parlamenter Francy Moloy ise, Londra’nın Batı Asya’ya silah sevkiyatının herhangi bir gerekçeyle izah edilemez olduğunu kaydederek, bu konunun Yemen halkının Suudilerce katliamının artmasına neden olduğunu söyledi.

İngiliz medyasını eleştiren Moloy, İngiltere medya organlarının bu ülkenin Batı Asya’ya yönelik müdahaleci siyasetlerini yansıtmadığını ifade etti.

Silah ticaretiyle mücadele kampanyasının verilerine göre Suud rejimi İngiliz silah firmalarının en büyük müşterisidir ve Suudi Arabistan Yemen’e saldırılarını başlattığı ilk günden şimdiye kadar, İngiltere’den 6 milyar Pound değerinde silah satın almış bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği savaş ittifakının Yemen’e düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 12 bin Yemen’li sivil hayatını kaybederken milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.