Avrupa

İngiltere’de İsrail hurmalarına boykot kampanyası

İngiltere’de Ramazan ayı eşiğinde İslami gruplar, sivil toplum örgütleri, ülkede ramazan ayı boyunca İsrail hurmalarının boykot edilmesi için kampanya başlattı.

İngiltere’de Filistin’i destekleyen etkinlikler düzenleyen “El Aksa’nın Dostları” adlı sivil toplum örgütü, ülkede ramazan ayı boyunca İsrail hurmalarının boykot edilmesi için kampanya başlattı.

El Aksa’nın Dostları yayınladığı bildiride, ırkçı İsrail’in her yıl dünyaya büyük miktarda hurma ihraç ettiğini kaydederek, “Ramazan ayı boyunca çok sayıda kişi, Batı Şeria ve Ürdün Vadisi gibi yasa dışı yerleşim bölgelerinde yetişen bu hurmaları yiyerek oruçlarını açıyor. Bu hurmaları satın alarak İsrail’in Filistin’i yasa dışı ihlaline ve Filistin halkına uyguladığı zulme yardım etmiş oluyorlar” cümlesine yer verdi.

Bildiride, “İsrail hurmalı iftar, Müslümanların kutsal Ramazan ayında sadık kaldıkları adalete ve insafa aykırıdır” denildi.

Bildiride ayrıca, Müslümanlardan İngiliz Dışişleri Bakanlığı ile yazışmaları ve işgal edilen topraklarda üretilen ürünlerin satışının boykot edilmesini talep etmeleri de istendi.

El Aksa’nın Dostları örgütü, İsrail tarafından ihraç edilen hurmaların yüzde 60’ının yasa dışı yerleşim alanlarında yetiştirildiğini de kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.