AvrupaHaberler

İngiltere’de kadınlara özel tren kampanyası başatıldı

İngiliz politikacı Jeremy Corbyn trenler başta olmak üzere toplu ulaşımda kadınlara özel araçların tahsis edilmesini istedi.

İngiltere işçi Partisi’nin önemli isimlerinden Jeremy Corbyn, kadınlara özel tren seferleri veya vagon tahsis edilmesi önerisinde bulundu.

Corbyn, yaptığı açıklamada özellikle sabah ve akşam saatlerinde araçların çok yoğun olduğunu belirterek kadınlara yönelik taciz vakalarının arttığını, bunun önüne geçmek için sadece kadınların kullanacağı araçlar tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.

İşçi Partili politikacı, konuyu sadece teklif ettiğini, bunun kadınlarla da istişare edilmesi gerektiğini kaydederek “Ben sadece toplu ulaşım araçlarının daha güvenli hale gelmesini istiyorum” dedi.

Ülkenin Ulaştırma Bakanı Claire Perry de konuyla ilgilendiklerini ve çalışmalar yaptıklarını belirterek dünyadaki örnekleri incelediklerini söyledi.

Japonya, Hindistan ve Brezilya başta olmak üzere birçok ülkede kadınlara özel toplu taşıma araçları var. Uygulama İngiltere’de de 1977 yılına kadar devam etmişti.

Corbyn’in teklifine sosyal medya üzerinden destek her geçen gün artarken karşı çıkanlar da var. Sosyal medya üzerinden düzenlenen bir karşı kampanyada kadınların araçları ayırarak korunamayacağı, bunun onları ötekileştireceği iddia ediliyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz yıllarda kadınlara özel metrobüs tahsisi için ‘Pembe Metrobüs’ adıyla kampanya düzenlenmişti. Kampanya kapsamında onbinlerce imza toplanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunulmuştu ancak bugüne kadar somut bir adım atılamadı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.