İngiltere

İngiltere’de ‘protesto hakkını kısıtlayacak’ yasa tasarısı protesto edildi

İngiltere’nin başkenti Londra’da polise protestolara müdahalede yeni yetkiler veren “Polis, Suç, Ceza ve Mahkemeler Yasa Tasarısı” protesto edildi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da göstericiler, polise, protestolara müdahalede yeni yetkiler veren ‘Polis, Suç, Ceza ve Mahkemeler Yasa Tasarısı’nı protesto etmek amacıyla toplandı.

Yolu kapatıp araç geçişini engellemeye çalışan göstericilere polis müdahale etti.

Tartışmalı tasarının yasalaşması durumunda polis, protestolar için başlama ve bitiş saatleri belirleyebilecek. Belirli bir gürültü seviyesi belirlenebilecek ve gürültünün bir kurumun işlerini aksatacak ve çevredeki kişiler üzerinde ciddi etki oluşturacak noktaya varması halinde gösteriye müdahale edilebilecek.

Protestolar doğrultusunda Hyde Park’ta binlerce kişi toplanarak parlamentoya doğru yürüdü. Önemli bir çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yürüyüşe “Siyahların Hayatı Önemlidir” (Black Lives Matter) oluşumu da katıldı.

Geçtiğimiz ay polis tarafından katledilen Sarah Everard’la birlikte polise öfkenin çok yüksek olduğu ve ülkenin her tarafında sokaklara çıkan kitleler, polisin daha fazla yetkilendirilmesine tepki gösterdi.

Sık sık “Yasayı yok edin” sloganı atan kitle, Başbakan Boris Johnson’ın da istifasını istedi. Londra’nın yanı sıra bugün İngiltere’nin onlarca şehrinde eş zamanlı eylemler yapıldı.

Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) ve Kamu İşçileri Sendikası (UNİTE) üyelerinin de katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, yasanın geri çekilmesi için mücadele çağrısı yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.