AvrupaDünyaHaberler

İngiltere’de sağlık krizi

İngiltere’de sağlık sistemindeki bütçe kesintileri yatırımlarda meydana gelen aksaklıklar krize neden oldu. Hastaların hastane koridorlarında öldüğü söyleniyor.

İngiltere bir yandan Brexit anlaşmasını yürürlüğe sokmaya çalışırken, diğer yanda yer alan ve krize dönüşen sorunları gözardı ediyor.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi’nin bütçe kesintileri ve gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle krize girdiği yönündeki tartışmalara acil servis doktorları da katıldı.

HASTALAR KORİDORLARDA ÖLÜYOR
Mevcut duruma isyan eden sağlık çalışanları, Başbakan Theresa May’e hitaben açık mektup yazdılar. Mektupta aksaklığın geldiği noktayı göstermek için “Saatlerce hastane koridorlarına bekletilen hastalar ölüyor” cümlesi kullanıldı.

Ülkedeki hastanelerin başhekimleri ise yeni hastaları yatırabilecekleri yatak kalmadığını ifade ederek acil sağlık yatırımı veya ödeneği beklendiğini belirttiler.

Rapora göre 4 saat içerisinde doktor görebilen hastaların oranı %85’te kalıyor. NHS’in hedeflediği oran ise %95 seviyesi olarak biliniyor.

Geçtiğimiz hafta kış aylarında hastanelere gelen hasta sayısındaki artış nedeniyle NHS aciliyeti olmayan hastaların ameliyatlarını ertelemek zorunda kalmış, protez ya da katarakt ameliyatı gibi ameliyatları bekleyen binlerce hastadan özür dilenmişti.

İngiltere’de yaşanan bu durum çağdışı bir Avrupa görüntüsü çizerken, yaşanan bu olumsuzluklar ve aksaklıklar eleştirilerin hedefi oluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.