AsyaAvrupaHaberler

İngiltere’de savaş karşıtları yönetim aleyhtarı gösteri yaptı

İngiltere savaş karşıtı ‘War on Want’ hareketi dün bir gösteri düzenleyerek İngiltere İHA’larının Afganistan’da kullanılmasını kınadılar.

‘War on Want’ hareketinin öncülerinden aktivist Rafeef Ziadah, ‘İHA’ların tartışmalı bölgelerden kontrol edilmesi, politikacıların askeri saldırı konusunda karar almalarını kolaylaştırdığı gibi, hukuk dışı suikastların da yolunu açacaktır. Şimdi katil araçları durdurma zamanı. İş işten geçmeden…’ ifadelerini kullandı. Stop the War Coalition (Savaşı Durdur Koalisyonu) hareketinin Başkan Yardımcısı Chris Nineham ise, insansız hava araçlarının ‘rağbet görmeyen ‘terörle savaş’a devam etmek için kullanıldığını söyledi.

Afganistan’daki misyonunu bir adım ileriye götüren İngiltere, Reaper model insansız hava araçlarını ABD yerine ilk kez kendi topraklarından yönetmeye başladı. Savaş karşıtlarını ayağa kaldıran kararın, Afganistan’da sivil kayıpları arttırmasından endişe duyuluyor

İngilizler, ABD ve NATO müttefiklerinin 2014 yılı sonuna kadar tüm muharip askerlerini çekmeye hazırlandığı Afganistan’da yeni bir ‘sayfa’ açtı. İngiliz savunma güçlerine bağlı RAF pilotları, ilk kez İngiltere topraklarından kontrol edilen silahlı insansız hava araçları (İHA) ile Afganistan’da saldırılara başladı. Daha önce Afganistan’daki operasyonlar için ABD’nin Nevada’daki havacılık üssünden kontrol edilen Reaper tipi araçlar, bu hafta itibariyle Lincolnshire’daki RAF Waddington üssünden yönetilmeye başlandı. Ülkedeki savaş karşıtlarını ayağa kaldıran kararla birlikte Afganistan’daki sivil kayıpları artmasından endişe duyuluyor. Hava üssüne yürüyen protestocular, hükümetten bu araçların kullanılmasını engellemesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.